:format(webp)/nginx/o/2021/04/19/13736358t1ha747.jpg)
Internetis tegutsevatel kelmidel on viimase kahe kuu jooksul õnnestunud taas mitmel saarlasel nahk üle kõrvade tõmmata, mistõttu on politsei algatanud kolm kriminaalmenetlust. Kelmide petuskeemid on jätkuvalt eripalgelised ning esmapilgul väga veenvad.
Kuressaare politseijaoskonna juhtivuurija Priit Sepp ütles, et esimese juhtumi puhul sooviti internetipangast soodustingimustel laenu saada. Näiliselt sobiv laenuandja võttis laenuvõimalust otsiva inimesega ühendust läbi WhatsApp´i suhtlusrakenduse ja palus laenu väljastamiseks ettemaksu. Ettemakse sooritamiseks edastati panga andmed ning laenusoovija tegi välismaa pangakontole mitu ülekannet. Soovitud laenu aga ei tulnudki.
Maksekaardi andmed
Teisel korral otsis inimene internetist head pakkumist suurema koguse kummikinnaste tellimiseks. Ostja leidis välismaa internetipoest soodsa pakkumise ning tehing lepiti kokku e-kirja teel. Pärast seda saadeti ostjale ettemaksuarve.
“Paraku on kaup tänaseni kätte toimetamata. Hilisema kontrollimise käigus selgus, et veebilehel kuritarvitati teise ettevõtte andmeid, võltsiti kauba sertifikaate ning esitati valeandmeid,” rääkis juhtivuurija Sepp.
Ta rõhutas, et hiljuti on levima hakanud petuskeem, mille abil püütakse kätte saada inimeste maksekaardi andmeid: “Inimesele saadetakse e-kiri või sõnum, milles seisab, et tema tellitud pakki ei ole võimalik vale tarneaadressi tõttu kohale toimetada. Kirja näiliseks saatjaks on Omniva. Teavitusse on lisatud link, millele klikkides saab inimene mõneeurose tasu eest oma aadressi uuendada. Makse sooritamiseks tuleb veebilehel sisestada oma kaardi andmed: kaardil olev nimi, kaardi number ja kaardi tagaküljel olev CVO kood. Pärast seda palutakse makse kinnitada Mobiil-ID abil.”
Kui kelmid on selle petuskeemiga inimese maksekaardi andmed kätte saanud, võimaldab see neil edaspidi omavoliliselt pangaülekandeid teha.
Tuleb olla ettevaatlik
“Tuletame inimestele meelde, et oma andmete avaldamisega tuleb olla ettevaatlik. Kõikidesse teavitustesse või pakkumistesse, mis on tulnud kummaliselt aadressilt või võõralt numbrilt, tuleb suhtuda väga kriitiliselt. E-kirjade puhul tuleb alati üle kontrollida saatja aadress,” palub politsei inimestel meeles pidada. “Tundmatu saatja edastatud kirjad tuleks postkastist kustutada. Kindlasti ei tohi klikkida ühelegi lingile, mis kirjaga edastatakse. Enne kui sooritad rahalise tehingu veebikeskkonnas, otsi tehingu teise osapoole kohta lisainfot. Näiteks Google´i keskkonda kasutades võib leida kommentaare ja vihjeid varem petta saanud inimestelt.”
Kui aga selgub, et kaardiandmeid on kuritarvitatud, tuleb kohe võtta ühendust oma pangaga, lasta kaart sulgeda ning taotleda maksete tagasikutsumist. Erinevatest petu-
skeemidest oleks hea rääkida oma lähedaste ja tuttavatega, et tõsta nende teadlikkust. Juhul kui inimesel tekib kahtlus, et tegu võib olla petuskeemiga või ta on petta saanud, tuleb esimesel võimalusel pöörduda politseisse või helistada numbril 112.