/nginx/o/2021/06/04/13825537t1hb507.jpg)
Riigigümnaasium toob suuri muutusi, mille hulgas on ka Saaremaa ühisgümnaasiumi mitmekümneid aastaid kestnud traditsioonide kadumine.
/nginx/o/2020/11/01/13449287t1hc16b.jpg)
42 aastat on kooliõpilastel olnud võimalik laulda Mari Ausmehe käe all segakooris Kreedo, 34 aastat poistel meesansamblis Varsakabi. Uues Saaremaa gümnaasiumis ei kujuta Mari aga ennast neid huviringe juhtimas enam ette.
“Ma isegi ei mõelnud sellele, et võiks riigigümnaasiumisse minna. Olen siiski suurema osa oma elust SÜG-i majas töötanud. Tunnen ka, et nüüdseks on energia kadunud, et midagi suuremat korraldada,” räägib Mari Ausmees. “Kunagi sai käidud küll palju igal pool, näiteks Kreedoga Soome vahet ning Varsakabjaga Rootsis ja Soomes. Nüüd ei kujuta ettegi enam selliste välisreiside korraldamist.”
Kurb olla polnud aega
Lastekaitsepäeval andis Kreedo emotsionaalse lahkumiskontserdi, mille lõppedes anti abiturientidele viimast korda kätte koori lõputunnistused, söödi suursündmuse puhul torti ning mindi oma teed.
“Õnneks oli esinemisel selline segadus, et ei olnud aega üldse mõeldagi, et kurb on,” ütleb Ausmees.
Küll aga lõppesid nutuga kõik tema viimased gümnaasiumitunnid, kus õpilased lõpetasid tunnid ühislaulmisega. Õpetaja lasi neil endil valida, milliseid lugusid nad soovivad ja kokkusattumuslikult valisid lapsed just kurbades toonides laule. Üks õpilastest soovis ka kooli hümni. “See oli imeilus,” ütleb õpetaja.
/nginx/o/2021/06/04/13825539t1he233.jpg)
Mari Ausmees on võtnud oma huviringe tõsiselt. “Kunagi ei ole seda, et lihtsalt käime proovis kohal, alati on olemas väljund või miski, mille nimel pingutada. Olgu selleks siis kas laulupidu või jõulukontsert.”
Raskele tööle on aga alati järgnenud ka tulemused. “Meil on alati pigem hästi läinud,” meenutab Mari. “Muidugi ei saa mainimata jätta fakti, et Kreedo on kõik need aastad saanud laulupeole pääsuks vajaliku ettelaulmise protsessi käigus I ehk kõige kõrgema kategooria.”
Koori kõige viimane triumf oli 30. oktoobril toimunud X Eesti noorte segakooride konkursilt pälvitud 2. koht ning solistide eripreemia. “Muideks, sellesama konkursi algatajad olime 10 aastat tagasi meie,” ütleb Mari Ausmees.
Lauluvennad-naljamehed
Varsakabi lahkub oma viimasest jaamast 25. juunil kell 17 Saaremaa ühisgümnaasiumi aulas. Varsakapjade kontsert-kokkutuleku organiseerija on ka tänavu, nagu juba traditsiooniks saanud, Andres Karu.
Varsakabjad on Mari jaoks läbi aegade olnud nii vahvad lauluvennad kui ka vägevad naljamehed.
“Kunagi kontserdi ettevalmistamisel tuli Andresega jutuks, et mul kodus hakkab remont. Tema pidi muidugi kõigile edasi rääkima ja oi kuidas vilistlased tõid mulle siis igasuguseid kingitusi: teipi, värvirulle, kiivreid! Kõike kasulikku ühesõnaga,” naerab ta. “Osa lõpetanutest on minu maakohas ka sauna ja grilli teinud, isegi aiatööde juures abikätt pakkunud.”
/nginx/o/2021/06/04/13825547t1h53b2.jpg)
/nginx/o/2021/06/04/13825548t1hbbc8.jpg)
See, kuidas nii kihvtid mehed iga kord just tema käe alla satuvad, on Mari jaoks müstika, sest ta on neid valinud ju kõigest lauluhääle järgi. Asi võib muidugi olla ka selles, et ühelgi aastal pole terve Varsakabja punt korraga ära läinud. Eelmise aasta särts on iga kord sisse jäänud.
“Varsakapjadega võib juhtuda, et esinemise hommikul saad teada, milline koosseis on, kas proovi jõuab teha ja kes sinna üldse jõuavad. Aga kogu aeg on õnnestunud ka,” muigab Ausmees. “Noormehed lähevad säravatena lavale ja kontserdid on iga kord hästi meeleolukad.”
Mari nendib, et tegelikult on Varsakabja ja Kreedoga just paras aeg lõpetada – iga hea asi saab ju lõpuks otsa. Mari Ausmees jätkab tööd Kuressaare Hariduse kooli õpetajana.
Mari Ausmehe juhitud ringid pole ainukesed, mis oma tegevuse lõpetavad. Ka pika ajalooga kooliteatrid Krevera ja Kreisis uues gümnaasiumis enam ei jätka.