Tähelepanelik linnakodanik on juba suve algusest alates märganud, et Laurentiuse kiriku kellade aeg on jäänud seisma ning ajanäitajale omaseid pool- ja täistunnihelisid ei ole kuuldud enam mitu aastat. Nii nagu väsib kord meister, väsib lõpuks ka raud, aga iga lõpp on alati ka uue algus.
Kõikidest Saaremaa kirikutest on üksnes Laurentiuse kirikul fassaadil asuvad ajanäitajad, mis pidid õiget aega näitama nelja peamisse ilmakaarde. Kuressaare kahele tähtsamale hoonele, võimu ja vaimu keskusele ehk raekojale ja Laurentiuse kirikule otsustati kellad tellida ilmselt aastal 1859.
Seni teadaolevalt vanima säilinud mehaanilise tornikella mehhanismi ülemisele osale on valatud tekst: URMACHER VOELTZKE JN MJTAU 1860.
Kui kirikukellad vaikisid
Miitavi ehk praegune Jelgava linn asub 40 km Riiast lõuna pool. Linn sai rängalt kannatada II maailmasõja käigus, aga endine Miitavi linn oli kunagise Kuramaa hertsogiriigi pealinn. Nii kiriku kui ka raekoja kellassepp oli Julius Voeltzke.
Kellad lõid ja näitasid aega kõigile Kuressaare linna elanikele ligikaudu 90 aastat, ent Nõukogude okupatsioonivõimud ei vaadanud sellisele kiriku linnaruumis domineerimisele hea pilguga. Ilmselt juba sõjajärgsel ajal kadus tornirist, puud hakkasid kasvades varjama kirikut kui hoonet ja kellad vaikisid.
Piiskop Joel Luhamets, Kuressaare Laurentiuse kiriku õpetaja aastatel 1978–1989, on avaldanud arvamust, et kella mehhanism lõhuti I maailmasõjas sõdurite poolt ja veel 30. aastatel soovis kogudus seda käima saada, aga toona töövõtjast kellameister Schönberg ei saanud seda käima ja talle töötasu välja ei makstud.