E, 15.08.2022

ÜLESKUTSE ⟩ Mardi- ja kadrisantide rahvaloendus on alanud!

Kristi Pumbo
, Eesti Folkloorinõukogu teabe- ja projektijuht
Mardi- ja kadrisantide rahvaloendus on alanud!
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kadrisandid.
Kadrisandid. Foto: Anne Põder

Nüüd, mil mardi- ja kadrilaupäev on selja taga ning sandivaim välja puhatud, on sanditamas käinuil just paras aeg end rahvaloendusel kirja panna.

Neljandat aastat toimuva üle-eestilise mardi- ja kadrisantide loendamise eesmärk on selgitada välja, kui palju on Eestis sanditamistraditsiooni austajaid. Kirja saavad end panna kõik, kes tänavu õnne jagamas käisid.

Kui möödunud aastal jäi sadadel sanditajatel õnn jagamata, siis tänavu oldi juba olukorraga kohanetud – sanditamas käidi virtuaalselt, kodude hoovides värskes õhus ning toast tuppa.

Kui 2018. aastal pani end kirja 166 mardiseltskonda 2488 inimesega, siis 2019. aastal oli registreerunud juba 601 mardi- ja kadrisandiperet ligemale 4000 inimesega. Kusjuures mardisante oli mõnevõrra rohkem.

Möödunud aastal pani end üle-eestilisel rahvaloendusel kirja 3909 mardi- ja kadrisanti. Mardi- ja kadriperesid oli kokku 373. Esmakordselt tuli üksikuid teateid, et sanditamas on käidud virtuaalkeskkonnas ning vabas õhus. Registreeritud sanditajate arv olnuks veelgi suurem, kui riigis poleks just kadrilaupäeva aegu olnud üks koroonaepideemia kõrghetki.

Tänavune loendus alles võtab tuure üles, hetkel on juba registreerunud 111 mardi- ja 50 kadrisantide seltskonda. Keskmiselt on märgitud sandipere liikmete arvuks 5. Praeguste andmete kohaselt on mardi- ja kadripäeva traditsioon olnud kõige populaarsem Harjumaal, järgnevad Rapla- ning Tartumaa. Nüüd, mil mardi- ja kadrilaupäev on selja taga ning sandivaim välja puhatud, on just paras aeg end rahvaloendusel kirja panna. Rahvaloendus jääb avatuks 30. novembrini ja täitmiseks vajaliku vormi leiab kodulehe www.hakkamesantima.ee avalehelt. Küsimustiku täitmine on imelihtne ja kiire, üles palutakse märkida, millises piirkonnas Eestis sanditamas käidi, kui suur oli sanditajate pere ning kas seda tehti traditsioonilisel või mõnel muul viisil.

Saadud andmeid kogub statistika saamise eesmärgil Eesti folkloorinõukogu, kes soovib “Hakkame santima!” aktsiooni kaudu elavdada Eesti sanditamistavasid, värskendada teadmisi neist erakordselt rikkalikest pühadest ning tuletada meelde, kui oluline on kogukonnas midagi ühiselt korda saata.

Märksõnad
Tagasi üles