N, 29.09.2022

PEATÄNAVA REMONT ⟩ Muinsuskaitse soovitab Kuressaare kesklinna piirkonnas mitmetest puudest loobuda

Täismahus, lisatud gallup
Andres Sepp
, Saarte Hääle tegevtoimetaja
Muinsuskaitse soovitab Kuressaare kesklinna piirkonnas mitmetest puudest loobuda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Kuressaare Tallinna tänava puud.
Kuressaare Tallinna tänava puud. Foto: Saaremaa vallavalitsus

Muinsuskaitseameti hinnangul võiks Kuressaares Tallinna tänava kiriku poolsel küljel kasvavatest puudest loobuda, kuid lõplikku otsust pole veel langetatud.

Muinsuskaitseameti Saaremaa nõunik-insener Keidi Saks märgib, et Kuressaare muinsuskaitseala uut kaitsekorda välja töötades telliti arhitekt Liis Koppelilt Kuressaare haljasalade kohta eksperthinnang.

Kuna Tallinna tänav läheb peagi täielikult rekonstrueerimisele ka Torni–Karja tänava lõigul, on küsimus seal kasvavate puude säilitamises.

Teelõik Kuressaare peatänaval, mis läheb remonti.
Teelõik Kuressaare peatänaval, mis läheb remonti. Foto: Saaremaa vallavalitsus

Liis Koppel tegi ettepaneku eemaldada selles lõigus Tallinna tänava põhjapoolselt küljelt puud ja soovitas uusi sinna mitte istutada. Ka muinsuskaitsjad ja kaitsekorda väljatöötav töörühm on arhitekti ettepanekuga nõus.

Liis Koppel
Liis Koppel Foto: Erakogu

Ajalooliselt on Tallinna tänaval olnud puud vaid mõnede hoonete ees (raekoda Tallinna tn 2, Tallinna tn 9, Tallinna tn 10). Kõik ülejäänud puud Torni–Karja tänavalõigul, sh Tallinna 10 ees, on istutatud 1950. aastatel ning kasvanud väga suureks, varjates ajaloolisi hooneid.

Samuti on ses lõigus osa puid raiutud ja kõverate võradega.

Keidi Saksa sõnul soovitab muinsuskaitseamet kaaluda Tallinna tänava põhjapoolsel küljel asuvatest puudest loobumist.

Nii saaks taas avada vaated ajalooliste hoonete fassaadidele, Laurentiuse kirikule Tallinna tn 13 ja kunagisele kohtuhoonele, praegu kolledži majale Tallinna tn 19.

Kuressaare peatänaval võidakse rekontrueerimise käigus mitmed puud asendada või maha raiuda.
Kuressaare peatänaval võidakse rekontrueerimise käigus mitmed puud asendada või maha raiuda. Foto: Saaremaa vallavalitsus

Muinsuskaitseameti hinnangul võib kaaluda puude istutamist Tallinna tänava teisele küljele, et linnaruumis visuaalselt tahaplaanile suruda nõukogudeaegne kortermaja Tallinna tn 14 ja Ajamaja ärikeskus Tallinna tn 16.

Vallavalitsus otsib praegu riigihankega Torni–Karja tänava lõigu ehituse projekteerijat. Projekteerimistingimuste arutelul leiti, et kas puud kirikupoolsel teeserval säilitada või asendada, tuleks otsustada puude tervise järgi. Seega nendest loobumist seal ei arutatud.

Nii ei ole lõplikku otsust puude kohta tehtud ja riigihanke võitja, kes selgub lähinädalatel, peab muu hulgas tellima ka dendroloogilise eksperthinnangu.

Kokku inventeeritakse projekteerimise käigus 27 Kuressaare kesklinnas kasvava puu seisund.

"Otsused puude osas tehakse vastavalt selle tulemustele," ütles vallavalitsus taristuinsener Rait Pitk.

Märksõnad
Tagasi üles