E, 5.12.2022

MAA ELU ⟩ Kadakane karjamaa kui läänesaarte sümbol – kas ka saja aasta pärast?

Annely Holm
Kadakane karjamaa kui läänesaarte sümbol – kas ka saja aasta pärast?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
TAASTAMISTÖÖD Muhus Raugil. Pildil taastamistööde läbiviija Reiko Saagpakk ettevõttest Sikassaare Vanametall.
TAASTAMISTÖÖD Muhus Raugil. Pildil taastamistööde läbiviija Reiko Saagpakk ettevõttest Sikassaare Vanametall. Foto: Annely Holm

ETV saates “Hommik Anuga” rääkis kaks reporterit oma tööst. Üks neist töötab Ida-Eestis ja teine saates osalenu oli Margus Muld Saaremaalt. Väga huvitav oli kuulata, milline müstiline ja kaunis maa tundub mandriinimestele Saaremaa. Siiski võib paljudele kauni looduse nautlejatele tulla üllatusena, et kadakane karjamaa ei ole midagi, mis iseenesest pika aja jooksul püsiks.

Poolavatud kadakate või harvade puudega pärandkooslus püsib vaid tingimustes, kus seda igal suvel karjatatakse või niidetakse. Siis on tagatud ka head tingimused taimede kasvuks. Niitmine ja karjatamine hoiab kõik liigid n-ö kontrolli all – üks liik ei saa tulla ja võimutsema hakata. Sellistes tingimustes kujuneb väga suur liigirikkus. Kui karjatamine ja niitmine katkeb, siis mõnda aega püsib ala veel avatuna ja seejärel hakkavad noored puud ja põõsad seal võimust võtma, kuni ala on lõpuks metsailmeline.

Kas on võimalik, et puid ja põõsaid on liiga palju?

Märksõnad
Tagasi üles