LUGEJA KÜSIB ⟩ Kuidas Ukraina sõjapõgenikku tööle võtta?

Kertu Kalmus
, Saarte Hääle vanemtoimetaja
Copy
Ukraina sõjapõgenikud. Foto on illustratiivne.
Ukraina sõjapõgenikud. Foto on illustratiivne. Foto: Ain Liiva

Lugeja küsib: Minu ettevõte saaks kohe mitu Ukrainast saabunud sõjapõgenikku tööle võtta. Mida tähendab ajutine kaitse ja kas selle saanud inimene võib asuda kohe tööle?

Vastab Sandra Kuus, Tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist:

9. märtsil jõustus Vabariigi Valituse korraldus, mis võimaldab ajutist kaitset taotleda Ukraina kodanikel ja nende pereliikmetel, kes saabusid Eestisse alates 24. veebruarist. Ajutise kaitse saajatel on Eestis üheks aastaks elamisluba, õigus töötada ja õppida ning ligipääs sotsiaalteenustele.

Politsei- ja Piirivalveametist ajutise kaitse saanud inimene võib kohe peale kaitse saamist tööle asuda. Ajutise kaitse taotluse esitamine ja elamisloa menetlus on kiirmenetlus. Üldjuhul tehakse kaitse andmise otsus koheselt, peale mida väljastatakse inimesele elamisloa andmise otsus koos isikukoodiga. Elamisloakaardi väljastamine võib võtta aega kuni 30 päeva, kuid see ei takista inimese tööle võtmist.

Ajutise kaitse saanud töötajatele tuleb maksta töötasu vähemalt alammäära suuruses, mis 2022. aastal on 3,86 eurot tunnis või 654 eurot kuus (bruto). Samuti kohaldub neile töölepingu seadus koos kõigi teiste nõuetega - täpselt nagu kohalikele töötajatele.

Tööinspektsiooni infolehe töösuhetest Ukrainast saabunuile leiate neljas keeles siit.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles