P, 1.10.2023

Uurijad käisid georadaritega maalinnadel maad kuulamas

Mehis Tulk
, toimetaja
Facebook
Comments
MIS PEITUB MULLA SEES? Georadari teenust pakkuva Elermo OÜ omanik Olev Harjo uurib koos Marika Mägiga radariaparaadi töötulemusi.
MIS PEITUB MULLA SEES? Georadari teenust pakkuva Elermo OÜ omanik Olev Harjo uurib koos Marika Mägiga radariaparaadi töötulemusi. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Esmaspäeval tegid Elermo OÜ spetsialistid SA Osiliana tellimusel Saaremaal pika tööpäeva, mille käigus kaardistati georadaritega seda, mis peidus Pöide, Valjala ja Kaarma maalinna pinnase all.

Esmakordselt võetakse ette ühe regiooni kolm linnust ja püütakse teada saada kõik, mis võimalik, ilma et peaks labida maasse lööma, ütles Osiliana juht, arheoloog Marika Mägi. Ta märkis, et georadarit on Eesti muinaslinnuste uurimisel kasutatud küll varemgi, kuid praeguseks on tehnika edasi arenenud ja käesolev uuring annab usutavasti väga huvitavaid tulemusi.

Radariga maalinnadel töötanud geoökoloog Hannes Tõnisson selgitas, et aparaadiga kogutud info põhjal saadakse maapinnast pilt, kust saab välja lugeda, kas meie jalge all on kraav, müür, plats või mingi muu objekt. “Radaritööst ei jää muud märki kui rattajäljed murul, mis samuti peagi kaovad. Arheoloogid teevad aga maapinda augu täpselt neile huvi pakkuvasse kohta,” rääkis ta.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles