K, 1.02.2023

JUHTKIRI ⟩ Kooliaia ümbesünd

Saarte Hääl
Kooliaia ümbesünd
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lavendel.
Lavendel. Foto: Ingrid Sembach-Hõbemägi

Paljukirutud nõukaajal kuulus kooliaed vist enamiku maakoolide juurde. See tähendas aga, et aia eest pidid hoolitsema ka õpilased: külvama ja istutama, rohima, kõplama ja kastma, saaki korjama. Igal õpilasel oli ju kohustus teha teatud arv tunde ühiskasulikku tööd – ka suvisel koolivaheajal. Nii tegidki poisid-tüdrukud oma töötunde kooliaias selle eest hoolitsedes.

Tänapäeval on kooliaiad endises mõistes säilinud vaid vähestes kohtades. Kõikjal pole enam alles koolegi. Küll aga on tollest ajast jäänud koolihooned ja mõnes kohas ka kooliaiad, olgugi et ammu-ammu sööti kasvanud. Üks selline kunagine kooliaed asub Torgus ning kohalikel on plaan sinna hoopis kogukonnaaed rajada. Eeskätt koolituslikel eesmärkidel – selleks, et tutvustada uusimaid aianduslikke teadmisi ja aiakujunduse trende ning kasvatada taimi, mis meie koduaedades veel väga levinud ei ole.

Kuna Torgu kandis on palju suvekodusid, aga sugugi kõigil neist pole oma aiamaad, siis mine tea – ehk leiavad kogukonnaaeda tee ka noored pered. Kogukonnaaias askeldamine ei tähenda ju tüütut kohustust, vaid võimalust koos mõnusalt vaba aega veeta.

Märksõnad
Tagasi üles