Sügise kõige värvirikkamal ajal võtame ette sõidu Lääne-Saaremaale – uurima, kuidas elatakse Karujärve kandis ning mis toimub seal siis, kui suvine turistide sagin on möödanikuks saanud. Saame teada, millised on Karujärve iseloomulikud jooned ning miks leidub järves oleva Lindarahu saarel ja selle ümbruses pomme?
Ajame oma tumesinise “piruka” kuumaks ning võtame suuna ühe Saaremaa suurima järve poole. Teekond on ahhetamapanev – sügisesed päikesekiired muudavad värvilised puulehed eriti kirkaks. Neist kumav soe kuldne valgus kandub läbi auto esiklaasi ka meie põskedele, mis sisemise aku hetkega mõnusalt laadima paneb.
Meile ootamatult osaks saanud loodusteraapia ajal märkame mööda sõites metskitsepaarikest, kes Kärla kandis veel koristamata maisipõldude lähedal justkui sedasama ilu naudib.
Kämping on muutunud pererannaks
Peatume järve idakalda kõikse tuntumas paigas, Karujärve kämpingus. Pargime auto ära, kõnnime mäest alla ja juba tervitabki meid Jüri Kuusk, kes on kämpingu omanik olnud pea 23 aastat. Kämpingu perenaine Evely Karma pakub meile lahkelt kohvi. Tervitama tuleb ka hundikoer Klaus. Niimoodi kolmekesi nad siin sügisel toimetavadki.
Kärlalt pärit Jüri sõnul hetkel kämpingumajakestes kedagi sees ei ela, kuid see on tavaline nähtus, kuna hooaeg sai septembri lõpuga läbi. “Tänapäeval on hooaeg nihkunud, nii et algab poolest juunist ja lõpeb septembris. Jaanipäevast kuni 20. augustini on ikka korralik mäsu,” räägib Jüri.
Kämpingud ehitati 1970. aastal, seega on see paik uhkelt üle poolesaja aasta vana. Turism, suvepäevad ning vahel ka mõned suuremad üritused on läbi aastate olnud selle koha põhilised leiva lauale toojad.
Kuidas siis tänavune hooaeg läks ja millega selle lõppedes tegeletakse?
“Ei kurda, pole üldse põhjust kurta,” nendib Karujärve kämpingu peremees. “Oleme nii palju siia investeerinud. Meil on ujumisrajad, sillad ja kõik on tehtud nii, et lastel oleks turvaline ujuda ning muidugi ka lastevanematel oleks rõõm olla.”