Pühapäeval Terviseameti poolt Kuressaarest võetud veeproovidest leiti laboris E.coli ehk soolekepikese bakterit, kuid esmaspäevastest proovidest mitte. See tähendab, et bakter ei ole levinud kogu linna veevärgis, vaid lokaalselt. Rohkem sai pihta Smuuli elamurajooni piirkond.
AMETLIK KINNITUS ⟩ Terviseameti laboris tuvastati kolibakteri sisaldus Kuressaare kraanivees
"Kuivõrd Terviseamet võttis kordusproovid samadest kohtadest (kolmest paigast, sealhulgas Smuuli piirkonna kortermajast), võib vee läbivoolutamise tulemusel bakter nendest paikadest praeguseks kadunud olla," selgitas Saarte Häälele Terviseameti kommunikatsioonijuht Imre Kaas.
Kaas lisas, et kuivõrd aga kohaliku veeettevõtja rohkematest kohtadest võetud proovidest pooled osutusid samuti positiivseks, siis ei saa Terviseamet joogivett veel ohutuks pidada.
"Alles seejärel, kui veeettevõte on trassid puhastanud ja kõik kordusproovid osutuvad negatiivseks, saab ettevaatusabinõudest loobuda."
Terviseamet teatas, et kuivõrd Kuressaare veevärgi poolt võetud kordusproovides esines samuti viiteid saastumisele, tuleb joogiks jätkuvalt eelistada pudelivett ning kraanivett enne tarvitamist keeta vähemalt 10 minutit.
Terviseameti nakkushaiguste labori juhataja Janne Pullat selgitas, et joogivees esinenud kolibakteri serotüübi määramiseks viidi täiendavalt läbi PCR-analüüs, mille tulemusel on tegemist E.coli vormiga, mis ei ole kõige toksilisem tüüp, kuid langeb kokku patsientidel esinenud sümptomitega.
„Joogivees esinenud patogeenide tuvastamiseks on vajalik lasta bakteritel labori tingimustes vähemalt ööpäeva kasvada ning seetõttu võtab lõpliku kinnituse saamine aega. Täna jätkab labor patsientidelt võetud kliiniliste proovide analüüsi, kelle puhul vaadatakse, kas nakatumine on seotud sama nakkusallikaga,“ ütles Pullat.
Terviseameti nakkushaiguste epidemioloogia osakonna juhataja Kärt Sõber tõi välja, et viimase ööpäeva jooksul on Kuressaare haiglasse pöördunute arv langenud ja ka kiirabi kutsete arv on normaliseerunud.
„Olukord siiski lahenenud ei ole, sest Kuressaare veevärk tuvastas enda võetud kordusproovides samuti kolibakteri esinemise. Jätkuvalt on vajalik kraanivee põhjalik läbikeetmine, et hävitada võimalikud bakterid, mis on trassi alles jäänud ja jõuavad torustiku kaudu inimese koju. Kohalik veeettevõtja jätkab küll torustikes vee vahetamist ning kloori lisamist, et probleem kõrvaldada, kuid see võib veel mitu päeva aega võtta, kuni saasteallikas on lõplikult hävitatud,“ rääkis Sõber.
Kokkuleppe kohaselt jätkab veeettevõtja proovide võtmist iga päev, kuni joogivee probleem on lahenenud. Ohtlikuks osutub saastunud vesi alla neelates, kuid inimese nakatumise puhul võib bakteriaalne nakkus edasi kanduda ka perekondlikult, kui näiteks enne toidu valmistamist ja tualeti kasutamise järel pestakse käsi lohakalt. Niisiis tasub hoolas olla ka haigete pereliikmete eest hoolitsemisel.
Terviseamet viib juhtunuga seoses läbi riiklikku järelevalvemenetlust, mille eesmärk on välja selgitada kõik Kuressaare joogivee saastumisega seotud asjaolud. Ühtlasi peab järelevalve käigus selguma, kas järgiti kõiki joogivee käitlemisega seotud reegleid.