MÄLESTAME ⟩ … ja ela puhtalt, kirglikult. Jää hüvasti, armas Anne Mets! (1)

Ave Jõgi
, Saaremaa Gümnaasiumi õpetaja
Copy
Anne Mets 17. oktoober 1946 – 28. november 2023
Anne Mets 17. oktoober 1946 – 28. november 2023 Foto: Erakogu

Kurb teade Anne lahkumisest tähtede taha tekitas appi-mis-nüüd-saab tunde. Katki läks paljude endiste kolleegide, kooliaegsete sõprade ja sadade õpilaste kujutelm sellest, et Anne Mets on alati meie kõrval, et ta on justkui igavene.

Motiivi täna Anne olemusele tagasi vaatamiseks leidsin tema keskkooli lõpupildi motost "... ja ela puhtalt, kirglikult".

1978. aastal loodi Saaremaale uus maailm – Kusti Koka 2. keskkool. Me ei ole aastate jooksul jõudnud ära imestada esimese direktori Kusti tarkust valida inimesed seda maailma looma. Üheks väljavalitutest vaieldamatult Anne Mets.

Anne tõi kooliellu usalduse õpilaste ja õpetajate vahel, uued ideed, uue hingamise. Mingil seletamatul moel said tema juhendatud õpilased end igakülgselt realiseerida, samas nähtavalt juhendatud moel. Mõni ime siis, et nii mõnigi õpilane Anne juhatatavast klassist on hiljem tunnistanud, et Anne Metsa klassi saamine võrdus lotovõiduga. Teadmine, kuidas Annel see alati ja aastaid õnnestus, läks täna temaga kaasa.

Annel oli kõik paigas. Esikohal pere. Alati ja ilma eranditeta. Usun, et kõik sõbrad ja tuttavad sättisid Annega suhtluse pikapeale tema pererutiinide järgi – kui ikka oli saunapäev, siis oli saunapäev, kui Anne peres võeti kartuleid, siis oli nii.

Jäägitu armastus oma poja, õe ja venna perede vastu – seda jätkub aegade lõpuni.

Anne oli inimeste inimene. Nii on ilmselt palju teekaaslasi, kes saavad ennast pühendatuna tunda. Anne suutis seltskonnas tekitada kõigis tunde, et nad on erilised.

Anne olulised "taustajõud" pärinesid tema kooliajast, selleltsamalt keskkooli lõpupildilt ning sõpruskonnast, mis tekkis uutest kolleegidest ja ka õpilastest. Väga paljudega nendest läksid õpetaja-õpilase suhted sujuvalt üle sõpruseks.

Annel ei olnud suhtlemisel kriiskavaid värve ega külmi toone. "Kullapai," – oli tihtilugu tema lause algus. Ja teate, me jääme seda igatsema, väga-väga.

Sõbrad ja Anne kaasteelised

Nende nimel Ave Jõgi

Kommentaarid (1)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles