Skip to footer
Saada vihje

Merekarud Ei see meri sealt verest kusagile kao!

MEREMEESTEL AITAS TUJU TÕSTA tänavu üleriigilise tiitliga aasta küla pillimees, tunnustatud lõõtspillimängija Tõnu Eermann, kes oli seekord valinud oma repertuaari peamiselt mereteemalisi lugusid.

Saaremaa merekultuuri seltsi kutsel tulid laupäeval Nasva klubisse mehed, kes aastakümneid tagasi Saare Kaluri kolhoosi püügilaevadel kas kaugel ookeaniavarustel või kodusel Läänemerel merd kündsid.

Üksteisega mõtteid vahetades kõlas tormituultes karastunud meeste huulilt kõige sagedamini küsimus, kas mäletad? Kui mõnelgi mehel oli üks või teine nüanss meelest läinud, tuletati kaugetel merereisidel asetleidnud nii naljakaid kui ka tõsiseid juhtumeid meelde üheskoos.

Kuna seekordne kokkusaamine toimus jõulupühade eel, rääkisid kaptenid, tüürimehed, madrused, mehaanikud, laevakokad, kuidas merel jõulusid ja aastavahetust tähistati.

“Pillimees mängis, ei olnud sellist padujoomist. Meile saadeti Saaremaalt laeva ehtne kuusk. Muid kingitusi saime samuti, sealhulgas ka selliseid, mida pauguga avada. Viisime laeva üheks ööpäevaks turvalisema veeala peale. Kõik said pidulikuks söögikorraks laua taha istuda ja koosolemist nautida. Laulsime, korraldasime karnevale. Neli-viis päeva varem hakkasime valmistuma, tegime ise kostüümid,” pajatas kapten Toivo Pära.

Toivo Pära

Vanu aegu tuletati meelde ka Saare Kalurist kroonikafilmi vaadates. Operaatorid olid jäädvustanud kaadreid ka traallaeva Moldova2 kodusadamasse jõudmisest. Selle aluse kohta oli meestel vaid kiidusõnu öelda. Peeter Laumile oli Moldova esimeseks laevaks, millega ta laevaelektrikuna püügiretkele siirdus. Püügimehed teadsid rääkida, et need olid Saksamaal ehitatud töölaevad, mis Atlandi ookeani lainesse hästi sobisid.

Hea sõnaga meenutati Moldova kunagist kapten Kerkelit, kes jagas meeskonnaliikmeile välja laululehed ja tähtsündmustel kõlasid laulud laeva meeskoori esituses, mitte ei jorisetud niisama.

Meremeeste hulgas pillimehi jagus. Ants Paomehel oli akordion tihti laevas kaasas. “Vahel juhtus nii, et mina mängisin pollari otsas pilli ja poisid võtsid traali,” rääkis Ants.

Pärast tööaastaid Saare Kaluris on Paomees sõitnud merd kaubalaevadel nii Malta kui ka Soome lipu all. Praegugi käib pensionär Paomees nii nagu paljud endised Saare Kaluri kalurid kalavetel kodurannas. “Igal võimalusel käin ikka kalal ka. Ei see meri sealt verest kusagile kao,” toonitas merekaru.

Ja veel: ettevalmistamisel on kogumik Saare Kaluri kunagiste meremeeste meenutustest. Saaremaa merekultuuri seltsi mehed Rein Sepp ja Peeter Laum ootavad kunagistelt kolleegidelt kirjutisi ja fotosid.

Kommentaarid
Tagasi üles