ANDRES SEPP Kuidas uus sõber mulle ikkagi kiisut ja tissi ei näidanud

Kuvatõmmis vestlusest
Kuvatõmmis vestlusest Foto: Kuvatõmmis vestlusest

Mõnda aega olen mõelnud ühe pagana veidra fenomeni üle. Miks ometi leidub nii palju inimesi, kes lähevad jube lihtsasti veebikelmide õnge ja annavad kurjategijatele ära väga palju raha?

Mõelge ise, kui tihti loeme politsei iganädalastest kriminaalasjade ülevaadetest, mismoodi keegi "investeeris" kümneid tuhandeid krüptosse, kuidas keegi maksis olematu asju eest või kuidas kedagi šantažeeriti ja tillitati armukelmusega jne.

See on n-ö jäämäe veepealne osa, mida ohvrid politseile tunnistavad. Suurem osa kelmustest ei jõua seevastu kunagi uurimiseni, ohvrid vaid nutavad ning kiruvad oma kergeuslikkust ja lollust. Lõppu ei paista sellistel juhtumitel tulevat, ehkki veebikelmide järjest uutest ohvritest kirjutatakse pea iga päev ja võiks ju mõelda, et teiste vigadest õpitakse.

Suure osa oma ohvritest õngitsevad kurjategijad sotsiaalmeedia kaudu, mis on väga loogiline, kuna enamik inimesi on Facebookis… ja suhtlevad seal täitsa vabalt. Varem oli tüüpiline "sõbraotsija" ilusa tüdruku või hea välimusega vanahärra pildiga varustatud kelm. Avatari foto oli tavaliselt üsna suvaline neti pildipangast kopeeritud modelli oma, nüüd aga kasutatakse ka tehisintellekti abil genereeritud pilte. Nimeks Pilar Jimenez või midagi sarnast. Võltskontode kutsed lendasid kohe prügikasti.

Eelmisel nädalal kutsus mind sõbraks üks tuttava nimega naine, fotol noor, kuigi tean, et päriselus on saarlanna ammu pensioniealine. Lasin trollil mõne päeva ootel tiksuda, käisin vaid aeg-ajalt vaatamas, mitu tuttavat on juba õnge läinud. Ja üllatas, et neid lisandus järjest, ehkki tegemist on läbinähtavalt võltsprofiiliga, mille fotod on viiskümmend aastat nooremast inimesest. Ilmselgelt ei ole sõbrakutsele vastanud inimesed isegi profiili vaatamas käinud.

Sõbraks on saanud vähem kui nädalaga kümned Saaremaal ja ka üle Eesti tuntud inimesed, näiteks merekirjanik, europarlamendi liige, vähemalt kaks tuntud ajaloolast jne. Selline "sõbrapagas" on vesi võltskontode loojate veskile, sest tekitab usaldusväärsust.

Ma ei tea, kui paljud võltskonto sõbraks saanud inimesed kirjutasid vastuseks tema tervitusele "Tere, kuidas läheb?". Mina tahtsin näha, kui kiiresti tüürib jutt sinna, kuhu nad alati tüürivad. Ootasin mõned päevad ja pühapäeva õhtul tervitasin vastu.

Kohe tuli uuelt sõbralt teade "Minuga on kõik korras, tahan lihtsalt leida uusi Facebooki sõpru, kas olete nõus minuga nüüd sõbraks saama?" Panin pöidla ja jäin ootama järgmist käiku.

"Sõber" asuski kohe asja kallale ja kirjutas "Sa oled abielus". Mina vastu, et "Mis siis?". Sain kohe teada, et tema on vallaline ja küsimuse, mida mulle meeldib teha vabal ajal.

Kirjutasin "Mis mõttes?" ja seepeale teatas õngitseja: "Hmm, mulle meeldib joonistada, vaadata animet, mängida mänge, sportida, jalutada, kuulata muusikat, olla sõpradega. Armastad seksi?"

Minu märkuse peale, et "imelik küsimus", kirjutas ta kohe: "Ma näitan sulle oma kiisu ja tissi, aga ma tahan, et see jääks meie vahel privaatseks."

Panin pöidla. Tundub, et see vestluskaaslast liiga suures huvis ei veennud ja "kiisut ja tissi" ei tulnud.

Jälgin nüüd huviga, kui kiiresti hakkavad "saarlanna" sõbralistist kaduma need inimesed, kes ennast selle loo kontekstis ära tundsid. Head unfriendimist!

Tagasi üles