Vulkaan Etna nõlvadelt saabub Helgi kahe medaliga

Saarte Hääl
Copy
Foto: Erakogu

Helgi Kuusk viibib võistlusreisil Sitsiilia saarel, kus võistles 2. juunil kahel eri alal. Helgi sai võistlustelt kulla ja pronksi.

Treeningute ja selle kevade võistluste põhjal võis unistada, et ehk suudab Helgi joosta uue Eesti rekordi 1500 m distantsil. Sitsiilia võistlusdistantsiks saigi seetõttu valitud 1500 m ja see oli põhidistants, mida Helgi soovis joosta täie pingutusega ja puhanuna.

Võistluste ajakava vaadates oli peale 1500 m võimalik joosta veel vaid kas 800 m või 5000 m ja seega teiseks alaks sai valitud 800 m. Tavaliselt niimoodi selliseid alasid võistlustel järjest ei joosta. Helgi valis lisaalaks 800 m, sest kui juba olla välisreisil ja on võimalik võistelda, siis miks ka mitte teha 2 ala.

Arvata võib, et Helgi sellele saarele enam kunagi ei sattu ja siis on medalite näol hea mälestus Sitsiilia saarelt. Võistluste juhendis midagi kirjas medalitest ei olnud ja seepärast isegi ei teadnud, et kas medalid üldse antakse või mitte.

Peamine eesmärk oli püüda joosta uus Eesti rekord 1500 m distantsil N75 vanuseklassis. See rekord on 9 min 13,24 sekundit ja kuulub Helgi nimele eelmisest aastast. Teoreetiliselt paberil arvutades Helgi selle aasta võistlustulemuste põhjal võis oletada, et Helgi jaksab Sitsiilias joosta umbes 9 min 16 sekundi kanti ja osade võistluste põhjal võis oletada tulemust 9 min 22 sek kanti või isegi 9 min 35 sek kanti. Helgil ei olnud selget märki, et kas ta on valmis uueks rekordiks või mitte.

Otsus sai vastu võetud, et proovima peab ja kaotada ei ole midagi ja kui ei proovi, siis ei saagi teada. Helgil oli siht joosta sellise kiirusega, et kui jaksab, siis lõpptulemus tuleb 9 min 15 sek ja kui kuidagi kuskilt on võimalik maha kärpida 2 sekundit, siis tuleb ka uus Eesti rekord. Helgi pingutas maksimaalselt ja lõpptulemuseks saavutas aja 9 min 13,52 sekundit. Seega jäi uuest Eesti rekordist puudu vaid ligi veerand sekundit. Helgit valdas kurbus ja pettumus, sest rekordist jäi nii vähe puudu.

Samas oli Helgi rõõmus, sest suutis joosta kiiremini kui teoreetiliste arvutuste põhjal oletatud tulemus. Treeningud on liikunud õiges suunas ja hea on teada, et teoreetilistele arvutustele võib ka tugineda ja võistlustulemusi prognoosida. Helgi andis sel päeval oma parima ja ei olnud võimalik kuskilt juurde pigistada et kiiremini joosta.

1500 m võistlust jooksis Helgi koos ühe konkurendiga, kes oli N70 vanuseklassis ja Helgi on N75 vanuseklassis. Küsimus ei olnud selles, et kas Helgi võidab oma konkurenti vaid selles, et kui pikalt. Helgi võitis teda 30 sekundiga. Peale 1500 m jooksu tuli autasustamine ja Helgi säras poodiumi kõrgeimal astmel. Teise koha saavutas N70 vanusegrupi võistleja ja see oli väga imelik, sest need on spetsiaalsed seeniorsportlaste võistlused ja võistlejad võistlevad oma vanusegruppides või vähemalt nii sai arvatud. Kuigi N70 jooksja lõpetas jooksu teisena, oleks ta pidanud oma vanuseklassis saama esikoha. Helgi läks uurima, et miks ei saanud teine jooksja oma vanuseklassis esikohta, aga võistluste korraldustoimkond suhtles vaid itaalia keeles ja nendelt ei olnud võimalik midagi teada saada.

Jooksu ajal, kui lõpuni jäi veel viimane ring, siis Helgi mõtles, et kas ma ikka jõuan lõpuni joosta, sest oli väga raske. Sooja oli + 27 C ja tuul puhus tugevalt (7 m/s), mis muutis jooksu raskemaks. Laus päike ja tuul tegid oma töö, kuid Helgi suutis siiski lõpuni pingutada.

Tuul oli nii tugev, et riikide lipud lehvisid täies ulatuses. Helgi oli peale 1500 m jooksu väga väsinud ja otsustas vahetult peale 1500 m lõppu, et ta ei jookse 800 m võistlust. Kui Helgi ennast võistlustele kirja pani, siis oli kahe jooksu vahel normaalsem pikem vahe. Võistluspäevaks oli ajagraafikut muudetud ja vahe oli ainult 30 min. Ei ole väga reaalne joosta nii lühikese vahega kaks sellist distantsi.

Helgi mõtles vaid, et saaks ometi istuda ja puhata. Helgi kutsuti kohe autasustamisele ja puhata ei saanudki. Helgi seisis poodiumi kõrgeimal astmel, taustaks lehvis Eesti lipp ja mängiti Eesti hümni. See oli ülev hetk. Helgi oli võistluste ainus osavõtja Eestist. Peale autasustamist kutsuti juba 800 m starti ja Helgi otsustas, et mis seal ikka, kui juba siin olen, siis jooksen ka 800 m. Küll mul jõudu jätkub ja jätkuski. 800 m jooksu eesmärk oli seekord lihtsalt lõpuni joosta ja mitte liiga palju pingutada ning see kulmineerus pronksmedaliga. Helgi konkurendid olid N40 ja N50 vanuseklassis. Helgi 800 m aeg oli 4 min 55,70 sekundit.

2. juunil 2024 toimusid võistlused Catania linnas Sitsiilia saarel Itaalias. Need olid Rahvusvahelised Veteranide ja noorte võistlused Etna vulkaani nõlvadel. Võistlused toimusid siiski staadionil, mitte otseses mõttes vulkaani nõlvadel. Staadionilt oli suurepärane vaade Etna mäele.

Catania linnast jäid ainult ilusad mälestused. Huvitav tõik oli see, et Helgi öömaja asus kesklinnas sellises piirkonnas, kust 100 m öömajast olid punaste laternate tänavad ja tänavatel liikusid peamiselt vaid mustanahalised inimesed. Iga kord kui Helgi läks kõige lühemat teed mööda Lidl toidupoodi, mõõdus ta rõdul istuvatest lõbutüdrukutest ja vahel ka kaklevatest mustanahalistest ja see oli veidi hirmutav kogemus. Samas liikudes öömajast teises suunas, olid paarisaja meetri kaugusel vanalinna vaatamisväärsused ja turistide vood. Itaalia tähistas 2. juunil vabariigi päeva, mis märgib tänapäevase Itaalia riigi sündi ja Helgigi sai pidupäeva sündmustest ja kontserditest osa. Jah, Catania on ilus linn mida külastada ja mida positiivsete tunnetega meenutada.

Tagasi üles