JÄRELEHÜÜE Katkes elupõlise meremehe elutee

Copy
Artikli foto
Foto: Erakogu

Uno Käärid

16. aprill 1935 – 26. juuli 2024

Audla külas Tiskri talus 1935. aasta 16. aprillil sündinud noormees otsustas juba poisikeseeas peretraditsioone jätkata. "Minu isa oli meremees. 30. aastate lõpus tõi ta kõigile meie pere lastele Taanist käekella," meenutas Uno üheksa aastat tagasi, oma 80. sünnipäeva eel mälestusväärset hetke lapsepõlvest.

Audla kooli lõpetamise järel sai saarlasest Tallinna kalandustehnikumi laevajuhtimise eriala õpilane. Pärast kroonuaega mereväes töötas Uno Orissaare mootor-kalapüügijaamas laevastiku kaptenina, seejärel samal ametipostil kalakombinaadis, kalapüügilaevadel Angolas ja koduveteski, hiljem Saare Kaluri kaadriosakonnas.

Pensionärina osales Uno aktiivselt Saaremaa merekultuuri seltsi tegemistes. Tema pajatusi meremeeste elust kuulati alati suure huviga. Pillimehena oli tal akordion tihti kalapüügiretkedelgi kaasas. Uno Käärid on mänginud avamerel akordioni hüljestele ja sadamas meremeestele.

"See juhtus Läänemerel. Äkki näen, et hüljes, pea veest väljas, uurib meie laeva. Võtsin akordioni ja hakkasin mängima. Hüljes tuli aina lähemale ja lähemale ning kuulas tähelepanelikult. Ta otse nautis pillimängu," on Uno meenutanud. "Luanda kaubasadamas mängisin sakslastele. Võtsime koha sisse Saksa laeva poordis ja meie mehed tegid mulle ettepaneku, et mängiksin naabritele pilli. Arvasin, et "Lili Marleen" sobib kõige paremini. Vaevalt sain looga poole peale, kui Saksa laeva valjuhääldajad hakkasid kõvasti mürisema. Lõpetasin mängu. Valjuhääldajad lülitati välja. Ilmselt tehti idasakslastele selgeks, et lugu, mis Teise maailmasõja ajal kujunes lausa sõdurihümniks, pole nende kõrvadele."

Saare Kaluri meremeeste kokkutulekutel oli Uno alati see, kes aitas oma juttudega kunagistel kolleegidel tuju üleval hoida. Seekord muhedat jutuvestjat kohal ei olnud. Töökas pereisa, mere- ja pillimees oli vahetult enne traditsioonilist üritust siirdunud taevastele mereteedele.

Puhka rahus, peretraditsioonide hoidja ja Saaremaa kalandust edendanud Uno Käärid!

Tagasi üles