Stacey tuule- ja krüptoärimeestele on Tahula projekt teine katse samasse kanti biometaanitehast rajada. Nende eelmise aasta märtsis avaldatud plaan nägi ette tehase ja kombijaama ehituse Upale. Kohalikud korjasid selle vastu 170 allkirja ja aasta lõpul Stacey Upa-plaanidest loobus.
JUHTKIRI ⟩ Kuidas teha nii, et hundid söönud ja lambad terved?
Kuid idee jäi ja tänavu kevadel ilmus Saaremaal lagedale juba kaks konkureerivat projekti. Ühelt poolt Mereranna ühistu mehed koos Staceyga ja konkurentidena teised Saaremaa põllumajandustootjad eesotsas Kõljala POÜ juhi Tõnu Postiga. Nemad tahtsid tehase rajada Haeska suurfarmi juurde.
Mereranna POÜ algatas biogaasijaama detailplaneeringu juba eelmise aasta detsembri lõpul, mis viitab sellele, et Upast loobumine oli Stacey jaoks küll ühe ukse sulgemine, kuid samas kohe teise avamine.
Imelik kogu selle asja juures on aga see, et Saaremaa vallavalitsusele on jäänud mulje, et arendajad teevad oma eesmärkide tutvustamise nimel kõvasti tööd ja selgitavad kogukonnale veenvalt ja usutavalt, mis täpselt toimuma hakkab. Tegelikkus on olnud kahjuks täpselt vastupidine, sest Tahula, Upa ja Lilbi küla elanikud on enda väitel olnud plaanide suhtes täielikus infosulus.
Ja imelikul kombel on elanud aasta otsa suures teadmatuses ka vallavalitsus, kes on nüüd karmi valiku ees. Jah, ühelt poolt võimaldaks Tahula edukas arendus tõmmata ilusa linnukese valla roheplaanidesse… Teisest küljest on kohalike elanike vastuseis põhimõtteline ja nendega kokkuleppele jõuda pole ilmselt üldse võimalik. Seega ootab tõenäoliselt ees väga pikk vaidlus ja võimalik, et ka aastaid kestev kohtutee.
Kui just arendaja ei astu sammu tagasi ja otsib Saaremaal lõpuks ometi koha, kus oma hea äriidee ellu viia nii, et hundid söönud ja lambad ka terved.