Optimisti maailmameistrivõistlused Argentiinas, Mar del Platas, jäävad Saaremaa Sailing Academy noore purjetaja Jacob Putniku jaoks alati meelde kui üks kõige erakordsemaid kogemusi.
Jacob Putniku muljed purjetamise, Optimisti MM-ilt Argentiinas
Võistlus tõi kokku 225 noorpurjetajat – 162 poissi ja 63 tüdrukut – tervelt 51 riigist. See oli tõeline rahvusvaheline purjetamisfestival, kus sai mõõtu võtta maailma parimatega ning kogeda purjetamist täiesti uues keskkonnas.
Üle 200 purjetaja, keerulised ilmaolud, tugeva tuule ja suurte lainete vaheldumine – see kõik lõi unustamatu võistluselamuse. Kuigi Jacob on purjetamisega tegelenud juba aastaid, tõi Argentiina tema teekonda palju uusi kogemusi ja uue sõbra Lõuna- Ameerikast.
Üks erilisemaid hetki oli kohtumine kohalike merilõvidega, keda nägi iga päev sadamas ja merel. "Merilõvide nägemine oli alguses natuke hirmus, sest olin kuulnud, et need võivad paati lausa hüpata. Õnneks jäid nad meist turvalisele kaugusele, ja lõpuks oli neid päris tore vaadata," jagab Jacob oma esimesi muljeid naerdes.
Võistluspäevad olid täis kontraste. Kahjuks jagus tugevat tuult vaid kahele päevale, kuid need olid Jacobi jaoks kõige meeldejäävamad. "Taganttuules ulatusid lained isegi 3 meetrini, kallast polnud näha ja külgtuules saavutati kiirust kuni 7 sõlme – see oli tõeline nauding. Sellised tingimused ongi need, mida ma purjetamise juures kõige rohkem naudin. Hirmu ei tundnud ma kordagi," kirjeldab ta entusiasmiga.
Teistel päevadel olid tuuled keskmised, mis Jacobile nii hästi ei sobinud. "Olen meie Eesti tiimist kõige pikem ja kaalult raskem, mistõttu on keskmise tuulega paadi juhtimine keerulisem mulle. Samas tuleb iga purjetajana õppida kohanema ja igast olukorrast maksimumi võtma," lisab ta.
Mar del Plata võistluse ilmastikuolud ei olnud liiga soojad, kuid päike oli väga intensiivne. "Nägu päevitus prillide järgi ära, nagu ikka tõelisel purjetajal. See näitab, kui palju me päriselt väljas olime," märgib Jacob. "Õnneks olin ilmakindlalt riides ja külma üle kurta ei saanud."
Lisaks purjetamisoludele pakkus Argentiina ka kultuuriliselt huvitava kogemuse. "Inimesed olid sõbralikud, aga kahjuks rääkisid väga halvasti inglise keelt. See tegi suhtlemise keeruliseks, kuid tänu kehakeelele ja kannatlikkusele sai kõik siiski korda."
Kuigi lõpptulemus jäi alla Jacobi isiklikele ootustele, hindab ta saadud kogemust kõrgelt. Võistluse jooksul õnnestus pidada 11 võistlussõitu ja osaleda ka meeskondlikus sõidus (team race). "See oli kindlasti üks kõige ägedamaid võistlusi, kus ma kunagi osalenud olen. Jah, läksin suuremate ootustega, aga olen tänulik, et kõikidel päevadel saime siiski sõita," tunnistab Jacob.
Pikk lend ja viie tunnine ajavahe Jacobile muret ei valmistanud. "Magasin kogu lennu nii Argentiinasse tulles kui tagasi minnes. Seetõttu ei tekkinud ajavahega probleemi, kuigi lend ise oli väga pikk." Suurim väljakutse oli hoopis õppimisega – tiheda võistlusprogrammi tõttu polnud selleks aega. "Õnneks on kohe jõulud, nii et saan nüüd rahulikult keskenduda nii õppimisele kui ka puhkusele," jagab ta.
Jacob ei unusta kõiki, kes aitasid teda sellel teekonnal. "Tahan südamest tänada kõiki oma toetajaid ja tiimi, kes mind sellel reisil toetasid – Saaremaa Sailing Academy, Kultuurkapitali ja kõiki armsaid inimesi, kes usuvad minusse. Suur aitäh teile: Jaak, Veiko, Kuido, Merle, Irina, Marlen, Annaliisa, Annica, Aive, Mikk, Kristiine, Urve, Jaanika, Eve, Kairi, Stella, Kalle, Kaie, Loola, Riine, Reena, Priit, Arne, Hendrik, Ahti, Pille, Rain, Magnus, Tarvo, Kristin, Pille, Arvi ja Saaremaa vald. Teie toetus on hindamatu!"
Jacob lõpetas võistluse pronksgrupis, saavutades 183. koha. Kuigi tulemusega võinuks alati parem olla, andis see kogemus talle tohutult motivatsiooni ja uusi teadmisi edaspidiseks. "See oli unustamatu kogemus ja üks parimaid seiklusi mu elus. Olen nüüd veelgi rohkem motiveeritud, et treenida ja järgmisteks võistlusteks valmistuda," kinnitab Jacob.
Teiste Eestlaste tulemused: Marlon Münt Tilgu Sadama Jahtklubist, saavutas 124. koha. Kalevi Jahtklubi sportlased Elle Marie Kangur ja Helena Lee Kangur saavutasid 128. ja 136. koha.