Väga ebatõenäoline on stsenaarium, et peame elektritarbimist hommikuti ja õhtuti piirama. Selleks peaks üle Baltimaade toimuma samaaegselt mitmeid tahtlikke sabotaaže elektritaristu vastu. See võib kaasa tuua piirkonniti lühiajalisi (kuni 2 h) katkestusi.
Äärmiselt ebatõenäoline on laialdaste katkestuste stsenaarium. Selleks peaks õnnestuma korraldada Baltimaade vastu väga suures mahus ja samaaegseid küberründeid ning sabotaaže energiataristu vastu. Selles olukorras võib olla vajalik kogu elektrisüsteemi taaskäivitamine, mis võib võtta kuni 72 tundi.
Need kaks stsenaariumi on tõesti väga ebatõenäolised, aga rahulik valmisolek aitab igas olukorras hästi hakkama saada. Häid nõuandeid selles osas leiab olevalmis.ee lehelt.
Sageli küsitakse, miks sünkroniseerimine peab toimuma veebruaris. Põhjus on lihtne – põhivõrguettevõtjate vahelise lepingu, mis sagedusala toimimist reguleerib, saab lõpetada vaid veebruaris, andes sellest kuus kuud ette teada. Samuti on talvel rohkem juhitavat võimsust regioonis töös, sest plaanilisi hooldusi tehakse muul ajal.
Sünkroniseerimine tugevdab Eesti energiajulgeolekut
Paratamatult on osapooli, kellele ei meeldi, et me oma naabri mõjualast lahkume ja seega on neil selge huvi erinevaid hirme tekitada ja võimendada, kasutades selleks pooltõdesid või valeinfot. Ärme lase end eksitada ja usaldame oma energeetikaeksperte, kes on pikalt ja põhjalikult valmistunud. Sünkroniseerimine on väga oluline samm meie energiajulgeolekule – katkestame viimase energiaühenduse agressorriigiga.
Tänu kõrgele Euroopa toetusele (75% kaasrahastust) saime oma energiasüsteemi tugevamaks nii, et tarbijate jaoks võrgutasu sellest ei tõusnud. Samuti ei mõjuta sünkroniseerimine elektri börsihinda. Edaspidi peame sagedust ise hoidma hakkama ning seega elektri lõpphinnale väike mõju on – 2–3%. See tekitab meie elektritootjatele lisatulu võimalusi ning uued investeeringud näiteks salvestusseadmetesse toovad tulevikus ka seda kulu allapoole.