Saada vihje

Hariduse koolis selgusid parimad Goldbergi masina ehitajad

Goldbergi masinad Kuressaare Hariduse Koolis
Goldbergi masinad Kuressaare Hariduse Koolis Foto: Postimees

Kuressaare Hariduse koolis toimunud põnevas Goldbergi masinate ehitamise võistluses said õpilased proovile panna oma leidlikkuse ja tehnilise taibu. Seekord krooniti 4.a klassi kolmest võistkonnast võitjaks tiim, kuhu kuulusid ka samad tublid õpilased, kes saavutasid edu Rakett Juuniori võistlusel.

"Üleskutse Goldbergi masinate ehitamiseks tuli maakonnast," rääkis 4.a klassi klassijuhataja Irena Sink. Olgugi et üleskutse puudutas tervet kooli, otsustas ainsana osaleda 4.a klass. Kõigepealt korraldati klassisisene võistlus, seejärel oli meeskondadel võimalus teha parandusi ja täiendusi ning 2. mail toimus ametlik võistlus, selgitamaks välja, kes läheb kooli esindama Oskuste festivalile. "Inseneeria areng toimub meie klassis ikka igakülgselt. Ma olen vist oma missiooniks võtnud endale insenerid arendada," naeris õpetaja Sink.

Hariduse kooli huvijuhi Arti Allmägi sõnul ei olnud kõik katsed võistluspäeval lihtsad ega sujunud plaanipäraselt. "Paljudel osalejatel läksid katsed ebaõnnestumiste nahka. Võitjate tiimi aeg oli 27,63. Nendele jäi napilt alla tüdrukute tiim, kelle viimase katse tulemus oli 27,25 sekundit," kommenteeris ta.

Juba 16. mail ootab ees järgmine suur proovikivi ehk osalemine Oskuste festivalil, kus toimub peamine võistlus. Enne seda lihvitakse masinat veelgi. "Nüüd võtan nad enda käe alla ning töötame koos natuke raja arendamisega, et sinna midagi uut ja põnevamat lisada. Päris sama rajaga me lõppvõistlusele ei lähe," kinnitas Allmägi.

Goldbergi masin on meelega keeruliseks ehitatud seadeldis, mis täidab lihtsat ülesannet mitme järjestikuse ja loomingulise etapi kaudu. Masinad põhinevad tavaliselt ahelreaktsioonidel, kasutades gravitatsiooni, hoobasid, nööre ja muid mehhanisme, et süüdata näiteks tuli või vajutada nuppu. Kuigi ülesanne võiks olla lahendatud palju lihtsamalt, on Goldbergi masinate eesmärk näidata leidlikkust, loovust ja inseneri mõtlemist. Sageli kasutatakse neid õppetöös ja võistlustel, et arendada meeskonnatööd ja tutvustada füüsika põhitõdesid.

Goldbergi masina võistlus Kuressaare Hariduse Koolis
Goldbergi masina võistlus Kuressaare Hariduse Koolis Foto: Erakogu
Goldbergi masina võistlus Kuressaare Hariduse Koolis
Goldbergi masina võistlus Kuressaare Hariduse Koolis Foto: Erakogu
Kommentaarid
Tagasi üles