Puugihooaeg on ammu käes, sääsehooaeg kogub tuure. Uurisime saarlastelt ja Saaremaa külalistelt, mismoodi nemad ohtlike puukide ja tüütute sääskedega võitlevad.
/nginx/o/2025/06/06/16900216t1hbda5.jpg)
Rein Pähkla külast:
(Lööb peopesaga laksu vastu käsivart ) Sääsed löön lihtsalt maha, puukidele ütlen: "Minge minema!" Tegelikult hoidun puukidest nii, et ma ei käi metsas ja kodus on mul muru niidetud. Ma ei ole puuki näinudki. Sääski on ka sel aastal vähe. Võib küll olla, et jaanipäeval on kõik kohad sääski paksult täis. Mina ei pihusta enda peale midagi. Selle, mis kallale tuleb, löön lihtsalt maha.
/nginx/o/2025/06/06/16900218t1h8852.jpg)
Külli Lümandast:
Puuki ei ole ma sel aastal veel korjanud. Mina tegutsen oma õues ja õue ümbruses ega ole veel ühtegi leidnud. Entsefaliidi vastu olen vaktsineeritud ja kaitset uuendanud ka. See haigus mind ei ähvarda, aga puukborrelioos ähvardab ju ikka. Olen borrelioosis mitu korda olnud, viimati kolm-neli aastat tagasi. Kõige hullemad sümptomid hakkasid kevadel peale ja novembrikuus, kui ma läksin proovi tegema, sain lõpuks teada, et jah, on puugihaigus. Olid peavalud, enam ei suutnud üldse midagi teha. Nüüd aastas korra lööb see vana puugihaigus uuesti välja.
Mina lähen sääskede eest õhtul tuppa. Õues olles teeme lõkke üles, suits ajab nad ära. Sääskede vastased küünlad on meil ka. Vahetevahel pihustan sääsevastast spreid peale. Aga üldiselt ma ei tunne, et nad mind väga nuhtlevad – ma väga hilja õhtul õues ei ole. Ainult jaanipäeval, kus peab poole ööni väljas olema.
/nginx/o/2025/06/06/16900221t1h663d.jpg)
Ulvi Kallaste külast:
Ma elan maal ja seal on kihulasi rohkem kui sääski. Need on sääskedest veel tüütumad putukad, aga nende vastu aitavad samad abinõud, mis sääskede vastu. Panen endale vahel tõrjet peale, kui on vaja õhtuti õues tööd teha. Enamik nendest vahenditest on küll jubeda lõhnaga. Kihulane on sihuke pisike, tuleb ka juuste sisse. Seepärast tuleb mütsi kanda. Suvel panen akende ette võrgud, need peavad ka kihulasi kinni, aga praegu on selleks veel vara.
Puukide vastu ma ennast vaktsineerinud ei ole. Hästi väikeseid puuke on peal ikka olnud ka, aga puugihaigustesse ma nakatunud õnneks ei ole. Tuttavate hulgast on haigeks jäänud küll, aga see oli juba aastaid tagasi. Viimasel ajal ei ole seda juhtunud.
Suvi oleks väga kena aeg, kui selliseid putukaid ei oleks, aga ei ole head ilma halvata ega halba heata.
/nginx/o/2025/06/06/16900222t1hf675.jpg)
Peeter Astest:
Käisin üleeile jälle vaktsineerimas puukentsefaliidi vastu. Borrelioosis olen olnud. Läksin perearsti juurde, tehti vereanalüüs ja siis avastati. Ise ma ei saanud midagi aru, mingeid sümptomeid ei olnud. Elan Aste alevikus, mul on aianduskrunt, sealt puuke ikka leiab.
Sääsed ajan lihtsalt eemale või löön maha. Sääsevastaseid spiraale ei ole ma viimasel ajal põletanud, pole asi nii hull olnud. Vahel tütar ikka on olnud kuplas, aga elab üle. Sääsehammustused on süütu asi.
/nginx/o/2025/06/06/16900224t1h5d86.jpg)
Ilmar Põltsamaalt, Saaremaal õel külas:
Puugi vastu olen vaktsineeritud kümmekond aastat, jaanuaris sai tehtud jälle uus sats. Puugihaigust mul kunagi olnud ei ole, ka tuttavatel mitte, aga kuulnud ikka olen, et keegi on nakatunud.
Sääskede vastu ei tee ma midagi, sest millegipärast nad mulle kallale ei tule. Ka pereliikmetele üldiselt väga harva. Selles suhtes oleme sääskede suhtes immuunsed, nad ei külasta meid nii tihti nagu mõnda teist. Vaatad – mõni inimene on sääski täis, aga mul sellist probleemi ei ole. Kas on mingisugune lõhn, mis sääskedele ei meeldi, või on veri nende meelest halb. Ma ju ei tea, mis sääsele just meeldib. Meie ta käest küsida ei saa.
Mõni külaline ikka tõmbab sääski ligi, siis panevad paksemalt riidesse ja on ka võrguga mütsid. On ka vastavad küünlad, mille saab õue suitsema panna, aga sääsevastaseid pihusteid tarvitatakse meil suht vähe.