Kuidas mõjutab Eesti poelettidele jõudnud võltsmesi Saaremaa ja Muhu mee mainet?
Arvan, et välismaine mesi sai kindlasti kõva mainekahju. Vaevalt, et teadlik tarbija hakkab mee ostusoovi korral oma ostukorvi kahtlast mett enam panema. Kui saatest sai kuulda, et meepurkides on mee asemel hoopis riisisiirup, siis miks ta peaks seda ostma? Odavam on ju osta suhkrut ja kodus sellest keeta endale siirup ja sama toode olemas. Miks peaks selle eest ca 10 eurot kilost välja käima, kui suhkruhind on poole euro kandis ja siirupi saab kodus odavalt valmis – alla euro tuleb selle hind kindlasti.
Nii nagu Rimi poe esindaja saates ütles, ei ole säärane toode tervisele kahjulik, kui just liigselt ei tarvita. Kui sildi peal oleks kirjas, et toode sisaldab näiteks riisisiirupit, oleks asi korras. Tarbija teab, et tegemist pole meega, ja sel juhul mingit petmist ei toimu. Ainult hind peaks olema 10 korda odavam.
Kui nüüd küsimusele otse vastata, siis meie maakonna mee usaldusväärsust see ainult tõstab. Meie trump on, et mett saab osta oma mesinikult – Saaremaa meetootjate ühingu liikmeid on üle kogu maakonna ja iga saarlane leiab endale sobiliku “ihumesiniku”.
Tore ju paar korda aastas sõita mesinikule külla mett ostma, ajada törts juttu ja küsida, kuidas läheb, ning omavahel suhelda. Mesinikud meil Saaremaal on sellised muhedad kujud ja värvikad tegelased, kohtumine meiega kindlasti igav pole. Mul on tihti olnud juhuseid, kui lapsed, kes koos vanematega tulevad mett ostma vurritamise ajal, saavad esmakordselt kärjemett proovida – siis see pilt, mis nende näost peegeldub, on sulaselge õnn. Kärjemesi käib kindlalt lapsepõlve juurde ja kurb, kui meie lapselapsed sellest mingi Hiina siirupi pärast ilma jäävad.