Tarbijate ühistu kutsub valla kampa poode kaasajastama

SULGEMISOHUS: Renoveeritud Saikla kauplus on teine pood, mida ähvardab sulgemine. Taasavamisel 2016. aastal tervitasid külastajaid poe juhataja Maaja Kuul ja müüja Anni Maasik, taustal Julika Soom ja Anne Olop.

FOTO: Maanus Masing/Saarte Hääl

Saaremaa tarbijate ühistu loodab Saaremaa vallalt tuge investeeringutoetuse hankimisel, et kaasajastada väikesed maapoed, mille remondiks ühistu ise toetust küsida ei saa.

STÜ juhatuse esimees Kalle Koov ütles, et ühistu on viimastel aastatel investeerinud maakaubanduse kaasajastamiseks ligi 5 miljonit eurot, kuid jätkuvalt ootavad kaasajastamist väikepoed ehk 2–6 töötajaga maakauplused. Et selliste ots otsaga kokkutulevate poodide kaasajastamine ei tasu end majanduslikult ära, oleks mõistlik kasutada investeeringutoetust, mille osas STÜ jaekaubandusettevõttena pole paraku abikõlbulik.

Koovi sõnul võiks toetuse saamiseks kasutada endise Pihtla valla poolt läbiproovitud lähenemist, kus vald küsis Sandla poe rekonstrueerimiseks PRIA investeeringutoetust ja andis remonditud ruumid seejärel eraomanikust poepidajale majandada. Sama mudelit võiks nüüd kasutada ka STÜ väikeste poodide kordategemisel. “Vald saab meie kinnistule hoonestusõiguse ning teeb poe korda, meie aga opereeriksime seal jätkuvalt edasi,” selgitas Kalle Koov, kelle sõnul on STÜ valmis katma investeeringutoetuse omaosalust. “Niimoodi üksmeelse kogukonnana toimetades saaksime korralikud väikesed maapoed,” lisas Koov.

Ühe remonti vajava kauplusena mainis Kalle Koov Pihtla kauplust, kus töötajad ei täi kokkuhoidlikkusest soojuspumpa tööle panna, vaid hoiavad poeruumi soojana puudega kahte ahju küttes. “Saan aru, et inimesed hoiavad oma töökohti, aga me elame ikkagi juba 21. sajandis,” sõnas Koov, kelle sõnul väärivad ka väiksed maapoed kaasaegset töökeskkonda tänapäevase valgustuse, WC-ga jmt.

Juhatuse esimehe sõnul on kahe maakaupluse tulevik praegu lahtine. Neist ühe jättis ta esialgu nimetamata, kuid teine sulgemisohus pood on 2016. aastal põhjalikult rekonstrueeritud Saikla kauplus. Ehkki Saikla külas tegutseb kümmekond ettevõtet arvuka hulga töölistega, püsib sealne  pood jätkuvalt miinuses. Investeeringut kavandades jättis STÜ kahe silma vahele asjaolu, et piirkonna ettevõtetes töötavad peaasjalikult mehed, kes peale sigarettide ja saia-leiva eriti midagi ei osta. “Saikla on üks kahest maapiirkonna kauplusest, mille puhul tuleb ühel hetkel kaaluda kinnipanemist, kui olukord ei parane,” sõnas Koov.

Saarte Hääl küsis Kalle Koovi ettepaneku kohta kommentaari ka vallavanem Madis Kallaselt. Küsimusele, kas üldse, millal või millistel tingimustel oleks vald valmis Kalle Koovi pakutud variandis maakaupluste kordategemisel abikätt ulatama, vastas Kallas: “Mõte on hea. Peaaegu sama oluline, kui et piirkondades oleksid lasteaiad ja koolid, on seegi, et oste oleks võimalik teha kodulähedases poes – seega on maapoel täita oluline roll.”

Madis Kallas lisas, et millised on valla võimalused ja õigused eraettevõtlust sellisel kujul toetada, peab vallavalitsusega veel arutama.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles