Saada vihje

Urve Tiidus: tublid ettevõtjad saavad maksudega hakkama

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Artikli foto
Foto: Saarte Hääl

Avaldame lühendatult teisipäeval riigikogus toimunud arutelu, kus saarlaste poolt parlamenti valitud Urve Tiidus (Reformierakond) rahanduskomisjoni liikmena selgitas, miks lastakse esimesel lugemisel põhja Keskerakonna fraktsiooni esitatud sotsiaalmaksu- ja tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärk oli parandada füüsilisest isikust ettevõtjate (FIE) olukorda avansiliste sotsiaalmaksete vähendamise teel. Samuti nähti ette täiendav tulumaksuvabastus FIE-dele omapüütud kalade realiseerimise korral kuni 2877 eurot aastas.

Kadri Simson (KE):

Kui tulumaksu avansilistest maksetest on võimalik veel vabaneda, esitades maksuametile avalduse, siis sotsiaalmaksu avansilised maksed tuleb maksta ka tulu puudumise korral. Samas on osaühingus lihtne: kui palka välja ei maksta, siis ei maksta ka sotsiaalmaksu. FIE on aga sunnitud iga kvartal maksma 275 eurot ja 24 eurosenti sotsiaalmaksu, ükskõik kas tal on üldse ettevõtlustulu või mitte.


Eelnõu kohaselt maksaks FIE edaspidi aastas sotsiaalmaksu mitte vähem kui paragrahvis 21 nimetatud kuumäära 8-kordselt summalt, s.o 183 eurot senise 275 euro asemel. Eelnõu § 2 võimaldab FIE-l lisaks maksuvabastusele omatoodetud põllumajandussaaduste ja talle kuuluvalt kinnisasjalt saadud metsamaterjali võõrandamise korral saada täiendavat maksuvabastust 2877 eurot aastas ka omapüütud kalade realiseerimise korral.


See oli riigikogus arutusel 1995. aastal, selliseid pöördumisi tegid Hiiu- ja Saaremaa kalurid juba 1998. aastal. Viimane selline pöördumine tuli riigikogu liikmetele selle aasta juunis (vt Kadri Simsoni selgitust kõrval – toim).



Urve Tiidus (RE):

Üldiselt FIE-d palju makse ei maksa (loomulikult ei puuduta see kõiki FIE-sid) ja sellise seadusemuudatuse korral osaleksid nad sotsiaalmaksu maksmises senisest veel vähem. Samas kasutatakse solidaarselt sotsiaalkindlustus- ja tervishoiuteenust. /--/ Isikul ei ole kohustust kasutada ettevõtlusvormina FIE-t, alternatiivsed võimalused on töötada töölepingu alusel või asutada näiteks osaühing, mida praegu saab teha null euroga. Ministri (Jürgen Ligi – toim) sõnul on FIE-de arvu vähenemine seotud ka selle loogikaga, et kui äri ennast ära ei tasu, siis lõpetatakse FIE-ks olemine. Statistika siiski ütleb, et kõikidest FIE-dest ei saa töötuid, see toimub osaliselt, tegevuseks valitakse ka mõni muu ettevõtlusvorm.


Ma tsiteerin ministrit: probleem on selles, et kalureid on rohkem kui kala ja rannakaluritele maksusoodustusi tehes ei teki kala juurde. Nii see paraku muidugi on. /--/ Rahanduskomisjon teeb riigikogule ettepaneku lükata see eelnõu tänasel esimesel lugemisel tagasi. Ettepaneku poolt hääletas 6 rahanduskomisjoni liiget ja vastu oli 3.



Lembit Kaljuvee (KE):

Ma tean, et Põhja-Eesti rannakaluritele oleks pakutud maksuleevendus tõsiseks toeks. Aga minu küsimus on selline: kas Saaremaa rannakalurid ei oota sellist tuge teilt ja sellelt saalilt?



Urve Tiidus:

Saaremaa rannakalurid ei ole minu poole pöördunud, kuigi nad teavad, et see eelnõu on päevakorras. Rannakaluritest on tõesti paljud FIE-d, aga tõsiasi on seegi, et enamikule kaluritest on kalapüük ikkagi kõrvaltegevus. Nad saavad oma peamise tulu kas palgatöötajana või tegelevad mõne muu ettevõtlusvaldkonnaga, kusjuures ka põllumajanduse ja metsandusega, väga paljud nendest on pensionärid. Nii et otseselt ei ole Saaremaa kalurid sellist huvi väljendanud.



Kadri Simson:

Kas ei tunduks olevat korrektsem, kui selline pöördumine vääriks põhjalikumat arutelu ja eelnõu teisele lugemisele minekut?



Urve Tiidus:

Loomulikult, rannakalurite teema on väga keeruline ja huvitav. /--/ Elades Saaremaal ja olles eluaeg tundnud rannainimeste elu, tean ma väga hästi, millised on nende huvid ja vajadused. Mul oleks olnud väga hea meel, kui see rannakalurite kiri, mis juunis tuli teie fraktsiooni, oleks olnud eile rahanduskomisjonis. Kahjuks unustasin ma seda nõuda. See oli minu viga.



Marika Tuus-Laul (KE):

Ma päris hästi ei usu, et Saaremaa rannakaluritele on kalapüük justkui teisejärguline küsimus. Tunnen Peipsi-äärset piirkonda üsna hästi ja tean, et kalapüük ongi nende elulaad ja seda juba aastakümneid, sajandeid. Miks nad teie poole ei ole pöördunud? Mida te arvate, kas põhjus võib olla selles, et Reformierakond ei ole neid ka varem aidanud ega nende eest seisnud?



Urve Tiidus:

Üldiselt ei ole ma selline inimene, kelle poole ei julgeta pöörduda. Kõik saarlased, kes on tahtnud mulle midagi rääkida, on minuga alati kontakti saanud, nad on ka meilitsi oma soove saatnud. Ma ei usu, et kalurid oleksid arg rahvas.



Inara Luigas (KE):

Te ütlesite, et võib-olla te oleksite otsustanud teisiti, kui teil oleks olnud olemas kiri, mille olid saatnud rannakalurid. Midagi pole kaduma läinud, te saate selle kirja. Võib-olla oleks mõttekas ka rannakalurid rahanduskomisjoni kutsuda. Võib-olla peakski tulevikus rahanduskomisjonis olema tavaline, et ka kirja saatjad kutsutakse komisjoni ja arutatakse asju põhjalikult.



Urve Tiidus:

Ma ütlen, et üks asi on teha tublidele kaluritele tulumaksusoodustus, teha tulumaksuerand metsameestele ja põllumeestele. Me teame, et FIE-de seas on väga palju naisi, kes iseendale tööd annavad. Mida ma siis ütlen? Ootame ka nendelt kirju! Loomulikult, riigikogu on avatud rahva hulgast tulevatele ettepanekutele.


Mida rohkem me neid rannakalurite ettepanekuid siin ka teistele komisjoni liikmetele tutvustame, seda kergem on meil seda teemat käsitleda.



Rainer Vakra (KE):

Aga mis on teie enda meelest konkreetselt üks põhjus, miks seda eelnõu ei saa teisele lugemisele saata?



Urve Tiidus:

Ka mina isiklikult olen siiski sellel seisukohal, et kuigi maksuerandid on omal ajal vastu võetud heas usus, tolle aja tingimustest ja arusaamadest lähtudes, ei ole neid juurde tekitada siiski väga mõistlik.



Mailis Reps (KE):

Te vahepeal mainisite, et teie tutvusringkonnas on palju naisi, kes on FIE-d ja te ootate neilt kirju. Ehk on isegi mõni saarlane tulnud teile rääkima, et ta on ravikindlustusest loobunud. Kas te olete sellise temaatikaga kokku puutunud?



Urve Tiidus:

Ma kasutan iluteenuseid harva ega saa rääkida kõikidest FIE-dest, kes iluteeninduses töötavad. Üldiselt, kui on tublid ettevõtjad, siis on neil ka kliendid ja nad saavad oma maksetega hakkama. Selline on minu praegune kogemus, aga seda ei saa käsitleda põhjaliku uuringuna.



Deniss Boroditš (KE):

Kas te ei arva, et näiteks see, kui komisjon arutaks selle asja sisuliselt läbi ka teisel ja kolmandal lugemisel, oleks märk selle kohta, et riigikogu liikmed ja just nimelt selle komisjoni liikmed tõesti tahavad teha sisulist koostööd ning sisuliselt ja detailselt arutada konkreetset seaduseelnõu, seaduse muutmise ettepanekuid?



Urve Tiidus:

Ega mul midagi vastu vaielda ei ole. Kindlasti on põhjalikumad arutelud alati kasuks.



Hääletamistulemus: Eesti Keskerakonna fraktsiooni algatatud sotsiaalmaksu- ja tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu on esimesel lugemisel tagasi lükatud.

Tagasi üles