E, 27.03.2023

Saaremaa lähedal vohab sinivetikas

Saarte Hääl
Saaremaa lähedal vohab sinivetikas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sinivetikas Saaremaa ümbruses.
Sinivetikas Saaremaa ümbruses. Foto: Ohtlikud Ilmanähtused Eestis Facebooki lehekülg.

Vabakutseline sünoptik Kairo Kiitsak hoiatas Facebooki lehel Ohtlikud ilmanähtused Eestis, et soojade ilmade tõttu on hakanud vohama sinivetikad. 

"Nii Soome kui ka Eesti territoriaalvetes leidub väga palju sinivetikaid. Ujuma minnes olge ettevaatlikud. Sinivetikad on ohtlikud inimestele, aga ka loomadele (eriti just koeradele)," kirjutas ta sotsiaalmeedia leheküljel, kuhu olid juurde lisatud ka eile satelliidiga tehtud fotod. Saaremaa kohalt tehtud fotolt on näha, et vetikat on ka Saaremaa rannikul. 

Sinivetikast annab märku nii kopitanud lõhn, roheliseks värvunud kaldaäär kui kollakas-rohelises vees hõljuvad väikesed helbed, mis vette pistetud oksal püsima ei jää. Sinivetikate mürkide toime võib olla mitmeilmeline. Kõige kergemal kujul põhjustavad nad naha pinnal lööbeid (nn nõgestõbe). Seda eriti lastel ja allergilistel täiskasvanutel. Raskematel juhtumitel võib esineda kõhulahtisust, oksendamist, palavikku.

Saarlasi hoiatati sinivetika eest ka möödunud aastal samal ajal. Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudi teadlane Jonne Kotta hoiatas siis, et Saaremaa läänerannikule on jõudmas suure sinivetikate kontsentratsiooniga vesi, mistõttu ei tasuks koduloomi ja lapsi vette lubada.

Märksõnad
Tagasi üles