K, 4.10.2023

SUPLUSPEALINN KURESSAARE: vihmasabin muutis pubi taas basseiniks

Raul Vinni
, ajakirjanik
Facebook
Comments
MONIKA JA ANDRES ALTROF vaatasid, kuidas kogu vesi keskväljakult mööda kallet neile voolas.
MONIKA JA ANDRES ALTROF vaatasid, kuidas kogu vesi keskväljakult mööda kallet neile voolas. Foto: Raul Vinni / Saarte Hääl

Eile leidis Kuressaares taas kord tõestust, et kesklinna uuendamisel ümbertehtud äravool ei suuda isegi natuke hoogsama hoovihma korral normaalselt toimida. Uputab ka ümberkaudsetel tänavatel, mille elanikud kahtlustavad oma hädades samuti kesklinna viletsat uuendamist. 

Äikesega kaasnenud hoovihm vallandus eile Kuressaares kella 11.15 paiku ja kestis ligikaudu 25 minutit. Selle ajaga muutus keskväljakul asuva Vaekoja pubi esine taas basseiniks ja vesi tungis ka pubisse sisse. Nagu ka poolteist kuud tagasi olnud vihmasaju ajal, uputas ka ümberkaudsetel tänavatel, Veski tänava piirkonnas ja Johani spaa ümbruses. 

Ilmateenistuse andmetel ei olnud tegu arvatavasti millegi erakorralisega. Hoovihmaala serv ulatus ka Roomassaarde, kus mõõdeti kella 11-12 vahel vaid 2,2 mm sadu. Ilmateenistusest tõdeti, et Kuressaares võis sadada mõnevõrra rohkem. Vilsandil oli näiteks sadu üle 15 mm. Siiski pole need näitajad eriti suured, võrreldes juunikuise sajuga, kui Saaremaa valla esindajad põhjendasid uputust force majeure´i ehk vääramatu jõuga. 

Kella 11.20 paiku võis Vaekoja juures näha, kuidas sealses ukseesises süvendis kerkis vesi suisa silmnähtavalt ja juba 10 minuti pärast voolas poole meetri kõrgusel olevast uksest sisse. Seda vaatamata sellele, et töötajad proovisid uste vahele panna takistuseks käterätte. See siiski ei päästnud neid rohkest kuivatamisest. Pubi omanik Andres Altrof laiutas vaid käsi ja vaatas, kuidas kogu vesi keskväljakult mööda kallet neile voolas. Ehitatud äravoolurennid ei suuda sellist veehulka vastu võtta. 

Olukorda püüdis päästa platsi uuendamisega tegeleva Merko Ehituse objektijuht Lauri Matto, üritades äravoolude kitsaid reste mutrivõtmega lahti keerata ja eemaldada, et vetevoolule paremat teed luua. Suurt kasu sellest polnud, kuid mees vähemalt proovis vees sumbates midagi teha. Tema sõnul olevat viga kuskil kaugemal trassis, mis ei suuda vett vastu võtta. 

Merko Ehituse objektijuht Lauri Matto sõnul olevat viga kuskil kaugemal trassis, mis ei suuda vett vastu võtta.
Merko Ehituse objektijuht Lauri Matto sõnul olevat viga kuskil kaugemal trassis, mis ei suuda vett vastu võtta. Foto: Raul Vinni / Saarte Hääl

Huvitavale kokkusattumusele kesklinna uuendamisega viitas ka Johani spaa juht Johan Lõuk, kes pidi välja kutsuma päästeteenistuse. Välibasseinile lisaks olid tekkinud ka vihmaveebasseinid, kui vesi spaa hoovis olevatest äravooludest üles tuli. Lõugu sõnul on seda varem juhtunud vaid üks kord, sedagi kümme aastat tagasi. Nüüd on kesklinn uuendatud ja juba teist korda järjest jama. Tundub, nagu poleks veel kesklinnas kuskile voolata ning see suundub ümberkaudsetesse piirkondadesse. Spaa õuel taltsutati vetevoolu nii, et rasked mehepojad seisid lihtsalt kaevuluukide peale. Kesklinna ehituses näevad kurjajuurt ka mitmete kortermajade elanikud, kelle keldrid vett täis on. 

JOHANI SPAA juht Johan Lõuk pidi välja kutsuma päästeteenistuse, sest terve maja ümbrus oli üle ujutatud.
JOHANI SPAA juht Johan Lõuk pidi välja kutsuma päästeteenistuse, sest terve maja ümbrus oli üle ujutatud. Foto: Raul Vinni / Saarte Hääl

Saaremaa vallavalitsus põhjendas eelmise saju ajal juhtunut sellega, et mereveetase oli kõrge ja Tori abajasse suunduva äravoolu toru oli vee all. Nüüd seda probleemi enam ei olnud, kuid olukord oli siiski sama. 

Eile jäi Saaremaa vallavalitsus oma kommentaarides üsna napiks. Taavi Sink kommunikatsiooniosakonnast teatas, et vallavalitsuse hinnangul on olukord mitteaktsepteeritav ja tuleb leida lahendused. "Homme hommikul toimub vallavalitsuses selleteemaline koosolek, pärast mida anname meie seisukoha edasiste tegevuste osas," selgitas Sink. 

Vaekoja pubi = Veneetsia pubi  

Kuressaare uputused on andnud ainest ka erinevateks humoorikateks avaldusteks, mis sotsiaalmeedias levivad. Nii soovitati Vaekoja pubi nimi muuta hoopis Veneetsia pubiks. Pakuti ka, et Vaekoda saab nüüd harrastada maailmas levinud uut moodi, et toidukoht asub vee all. Samuti hõisati, et Kuressaares on alanud merepäevadega täiesti kokkusobiv olukord. 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles