Juhtimiskriis räsib valla rahahädas hooldekodu

KOIT VOOJÄRVE sõnul pole pole tal südant teha hooldekodu struktuuris muudatusi, mis hooldekodu töökvaliteedile negatiivset mõju avaldavad. See on üks tagasiastumise põhjustest.

FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Kevadel avalikuks tulnud rahapuudus Saaremaa vallale kuuluvas hooldekodus Saaremaa Valss tipnes juhtide lahkumisega.

"Vald on pannud hooldekodule kohustusi, mis on tekitanud kulutusi, omamata ise eelnevat analüüsi, mis ja kui palju midagi maksab," ütleb SA Lääne-Saare Hoolekanne endine nõukogu esimees Koit Voojärv. 29. augustil kell 11.12 esitas ta vallavanem Madis Kallasele avalduse nõukogu juhi kohalt lahkumiseks.

Samal päeval 11.49 edastas oma tagasiastumisavalduse hooldekodu juhataja Eve Lääts. Kui Saarte Hääl üleeile temalt kommentaari küsis, tuli vastuseks ebamäärane selgitus: "On olnud küll erinevaid nägemusi, aga kui vaadata sealseid arenguid ja protsesse, pole ma minemas kuhugi."

Etteheited vallale

Koit Voojärve sõnul pole nõukogu seni Läätse avaldust rahuldanud ja tema hinnangul on naine teinud tegevjuhina head tööd. Küll on aga Voojärvel hulgaliselt etteheiteid hooldekodu omanikule, Saaremaa vallale. Neid saab lugeda tänase Saarte Hääle arvamusküljelt.

Pärast seda, kui Saarte Hääles ilmus eile Läätse tagasiastumise uudis, saatis Saaremaa vallavalitsus välja pressiteate, kus seisab, et vald asub asutuse rahapuudust lappima lisaeelarvest.

Juba tänavu maikuus saatis Eve Lääts abivallavanem Marili Niitsile rahalise abi palve, küsides ligi 83 000 eurot. Suurem osa eelarveaugust tekkis seotuna ebaõnnestunud katsega alustada ühes 3. korruse tiivas intervallhooldusteenuse pakkumist (ajutiselt väljaspool kodu osutatav ööpäevaringne üldhooldusteenus – toim). Seetõttu hoidis hooldekodu terve tiiva tube kaks kuud tühjana ja umbes 11,5 tuhat eurot jäi teenimata.

Veelgi suurem auk tekkis sellest, et märtsis pidi kasutusele võetama 4. korrus, kuid seegi jäi ära. Märtsist maini tõi see 45 180 eurot miinust.

Abivallavanem Niits vastas rahaküsimisele juuni alguses, et ootab juhatajalt plaani, kuidas tagada hooldekodu maksejõulisus. Enne tegevustoetuse taotlust ei rahuldata.

Vallavalitsuse eilse teate järgi on kavas hooldekodu septembrikuus lisaeelarvest toetada 78 300 euroga, kuid see pole kaugeltki kõik. Niitsi teatel on 78 300 eurot mõeldud enamasti tasumata arvete maksmiseks, oktoobris arutatakse aga raha eraldamist prognoositava kahjumi katteks.

2019. aasta arvatava kahjumi suurust Niits ei avalda. Tema sõnul on põhjus, miks vallajuhid kohe kogu summat lisaeelarvesse ei lisanud, selles, et summa võiks olla võimalikult täpne. "Mida vähem prognoositavaid kuid, seda parem," sõnas ta. 

Eelmise aasta lõpetas Saaremaa Valsi omanik SA Lääne-Saare Hoolekanne 33 709-eurose kahjumiga. Aasta lõpuks oli hooldekodus kolmel korrusel klientidele 65 voodikohta ja plaaniti tegevust laiendada ka neljandale korrusele seniste sotsiaaleluruumide asemel. 

Kallis ost

Asutust juhtis aasta lõpuni Kaie Lepp, kes lahkus ametist ametliku teate järgi poolte kokkuleppel. Saarte Häälele teadaolevalt oli lahkumine siiski sunnitud.

Saaremaa valla sotsiaalvaldkonna juhtimine tegi samal ajal vähikäiku, sest aasta lõpul olid sunnitud lahkuma valdkonna abivallavanem Kairit Lindmäe ja sotsiaalosakonna juhataja Piret Pihel. Mõni kuu hiljem hakkas Pihel juhtima Upal asuvat erakapitalile kuuluvat hooldekodu Südamekodu.

Valdkonnaga kursis olevad inimesed on Saarte Hääle tähelepanu juhtinud tõigale, et ehkki vallale kuulub mitu hooldekodu, ostab vallavalitsus intervallteenust sisse hoopis Südamekodult.

Toonane Lääne-Saare vald ostis ligi 150-kohalise hotelli Saaremaa Valss 2015. aasta oktoobris, mil vallavanem oli Andres Tinno. 950 000 euro eest ostetud hotelli hooldekoduks ehitamine ja sisustamine läks maksma alla 300 000 euro. Poolteist aastat hiljem ostis Tinno abikaasa Kristi ettevõte Purser OÜ kõrvalasuva Saaremaa Valsi sanatooriumi ravikorpuse.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles