TOOMAS LEIS: Kuressaare kesklinnas jagub ruumi kõigile

FOTO: SH

"Kuressaares võib pime autojuht ka rahulikult läbi kesklinna sõita, eriti novembris, sest siis on nagunii kogu aeg kottpime ja tänavatel pole ei inimesi ega autosid," kirjutab saarlasest ettevõtja Toomas Leis. "Inimeste hädaldamine linnasüdame liikluskorralduse üle paneb mind imestama."

Toomas Leis

FOTO: Erakogu

Olin mõne nädala Euroopa mail ära ja tutvusin hobikorras liikluskorraldusega erinevates riikides. Tagasi Kuressaarde jõudes olin meeldivalt üllatunud, et kesklinn nii hea välja paistab. Poleks nagu oodanudki. Kõigile on ruumi ja avarust.

Kuulates ja lugedes seda hädakisa liikluse üle, tekib tahtmatult paralleel Tolkieni kääbikute külaga. Need polnud ka kunagi mingi uue asjaga rahul ja pelgasid kõike. Aga muidu olid igati toredad ja lõbusad olevused, kes armastasid hästi süüa ja õlut juua.

Võrreldes näiteks Amsterdami, Kopenhaageni, Saint Emillioni, San Sebastiani, Burgose, Malaga, Marbella, Istani, Tarifa, Mijase või jumal teab millise väikese pueblo linnasüdamikuga, on Kuressaare kesklinna läbiv tänav nagu magistraal. Kõigele on piisavalt ruumi. Kõigile, kel ajud ja mõistus peas.

Liiklustihedus on olematu ja mis puudutab lapsi, siis olekski hea, kui nad suudaks veidi ka mõelda ja arvestada, et ükskõik kus nad ka ei liiguks ja mis õigusi annavad neile tähistused, on nad liikluse hapraimad olevused – ehk et tuleb ise ka vaadata ja olukorda hinnata. Aga alati saab iga asja natuke paremini teha. Ja tähistusi, seal hulgas teepinnal olevaid märgiseid ja helkureid saab juurde sättida ning selleks on diskussioon igati teretulnud.

No näiteks võiks ju teoreetiliselt kaaluda ka Lossi tänava ühesuunaliseks muutmist, st Tallinnast tulles saab linna sisse mööda Lossi tänavat, aga Nasva poolt tulles saab välja mööda Pikka ja Uut tänavat. Suurt vajadust selleks küll ei ole, aga võimalus on.

Oleks hea, kui lapsed suudaks veidi ka mõelda ja arvestada, et nad on liikluse hapraimad olevused."

Kuna jutt juba liiklusele ja märgistusele läks, siis alati ja iga kord olen juhtinud tähelepanu, et Kuressaare sildindus ja viidandus ei ole heal tasemel. 

Ei olnud ei selle piinavalt ja lubamatult pika ehituse jooksul ega ole ka praegu. Ja polnud ka enne. Siin võiks küll veidi julgemalt ja ka näiteks vaimukamalt läheneda.

Igatahes mulle uus linnasüda meeldib. Soovitan kõikidele kartlikele ja nurisejatele silmaringi avardamiseks natuke ka mujal ringi liikuda – aitab hirme kaotada ja seda erinevatel teemadel.

PS. Muuseas täna õhtul veidi aega tagasi polnud keskplatsil ühtegi hingelist, ainult värviline ja lõbusalt vulisev purskkaev.

Tagasi üles