TERVISEAMET TULETAB MEELDE Pühadeplaane tehes vältige terviseohtusid

Terviseameti esindaja Ester Öpik
Terviseameti esindaja Ester Öpik Foto: Eero Vabamägi

Terviseamet kutsub üles mitte unustama kõigi ühist pingutust koroonaviiruse leviku peatamisel ning sellega seoses mõtlema läbi oma plaanid nii enda kui ka teiste tervise kaitsmise seisukohast.

Terviseameti Põhja regiooni juht Ester Öpiku sõnul on Eesti inimesed seni olnud vastutustundlikud ja hoidnud viiruse leviku võrreldes teiste riikidega madalal.

"Selleks on pingutanud kogu tervishoiusüsteem ja inimesed igal pool, kuid hoolimata kevade ja pühade saabumisest ei ole viirus veel taandunud. Seetõttu peame ka pühade ajal oma plaanid hoolikalt läbi mõtlema, et me ei seaks ennast ega oma lähedasi ohtu. Tänan kõiki tervishoiutöötajaid, meie partnereid eesliinil, ettevõtteid, kes on oma töö ohutuks korraldanud ja iga inimest, kes on vastutustundliku käitumisega oma panuse viiruse leviku peatamisse andnud," ütles Öpik.

Kui plaanid pühadeks maakoju sõita:

* Hoidu külaskäikudest, kui maakodus elavad eakad või kroonilisi haigusi põdevad inimesed.

* Osta vajalikud esmatarbekaubad ja toit oma kodupoest. Väldi võimalusel kaupluse külastamist maapiirkondades, et mitte viia kaasa nakkust.

* Järgi hügieenireegleid - pese sageli käsi ja puhasta pindu.

Hoidu vanemaid ja nõrgema immuunsusega inimesi nakatamast, kuid märka abivajadust!

* Viirus ohustab enim vanemaealisi ning kroonilisi haigusi põdevaid inimesi, seepärast hoidu ka pühade ajal riskirühma kuuluvate lähedaste külastamisest. Kroonilised haigused, mis raskendavad haiguse kulgu on näiteks diabeet, südamepuudulikkus, kõrge vererõhk, kasvajad, astma jm kroonilised kopsuhaigused, kroonilised neeru- ja maksahaigused, immuunpuudulikkus.

* Ka pealtnäha terve inimene võib viia nõrgenenud immuunsusega inimesele raske haiguse. Kokkusaamise asemel helista ja küsi, kas saad osutada abi kaupluses või apteegis käiguga ning anna vajalikku abi kontaktivabalt.

* Kui sul endal ei ole võimalik riskirühma kuuluvat lähedast abistada, siis pöördu abi saamiseks abi vajava inimese elukohajärgse kohaliku omavalitsuse poole vajalike kodus osutatavate teenuste saamiseks.

Vajalik abi on kõigile tagatud!

* Kui sa ei saa kätte oma perearsti, siis helista perearsti nõuandeliinile 1220, kes vajadusel saab suunata valveperearstile. Valveperearst saab inimese suunata koroonaviiruse testimisele või väljastada retsepti.

* Perearstid saavad suunata COVID-19 testimisele kõiki sümptomitega (palavik, kuiv köha, hingamisraskused) patsiente olenemata vanusest ja kroonilistest haigustest. Testimise vajalikkuse otsustab perearst.

* Kui tervislik seisund halveneb, helista numbril 112.

Järgi hügieenireegleid ning 2+2 reeglit!

* Koroonaviirus levib inimeselt inimesele piisknakkuse teel, peamiselt lähedasel kontaktil haige inimesega. Põhjalik ja sage kätepesu ja desinfitseerimine ning pindade sage puhastamine aitavad viiruse levikut peatada.

* Haiged inimesed peavad jääma koju ja kandma hoolt selle eest, et nad ei nakataks teisi. Kodus olles on soovitav haigel inimesel kanda maski, et hoiduda tervete pereliikmete nakatamisest.

* Hoidke distantsi ja järgige 2+2 reeglit.

* Loodusesse liikuma minnes vali selleks vähemrahvarohked paigad.

Tagasi üles