Huvitav, et selleni on jõutud just tööstuses, mis võiks ju olla konservatiivne valdkond. Lisaks Incapile ja Pukile meenub näitena nüüd Rohetiigri algatust vedav Mihkel Tammo, kes enne vedas edukalt Estanci. Edukalt, see tähendab, et ettevõte suutis kasvada ja korralikult kasumit teenida.
Uute juhtide kultuuri kuulub selgelt ja ühemõtteliselt ka avatus. Alates suhtlusest organisatsioonis, lõpetades sellega, et oma kogemust jagatakse. See on üks väärtusi, mida kohtab ka iduettevõtetes – kes on edukas, annab osa oma edust teistele, ühtlasi ka ühiskonnale. Juhikultus, kõrged kabinetid, “vaibal käimine”, nii-öelda mikromanageerimine (üle oma meeskonna peade otsuste langetamine, usaldamatus, maniakaalne kontroll) – kõik see, mida kunagi peeti karismaatilise juhi vältimatuks tunnuseks, kaob minevikku. Nagu kadus kolhoosiesimehe staatuse sümbol – must Volga.
Muidugi tahaks, et see juhtuks veel kiiremini, sest olen sügavalt veendunud, et mida vähem avalik on suurettevõtja, seda enam hindab ta näiteks riigivõimuga suheldes telefoniõigust ning juriidiliselt korrektset, ent eetiliselt hämaratel skeemidel põhinevat ärikultuuri. Ma vist ei pea lisama, et sellega kaasneb korruptsioonirisk. See on sügavalt idapoolne mõtteviis, mis kahjuks on visa kaduma ning tihti looritab end rahvusvärvides populismiga.