Teatud juhtudel on meil võimalik inimene teenuse eest maksmisest vabastada. Kindlasti ei soovi me, et ükski inimene abita jääks.
Kuidas see maksmisest vabastamise protseduur välja näeb?
Naaber: Kui inimene ja sotsiaaltööspetsialist omavahel räägivad, siis saab rääkida ka sel teemal. Kui see raha, mis inimesele pärast eluasemekulude tasumist kätte jääb, on väiksem kui kahekordne toimetulekupiir ehk 300 eurot, siis vabastame ta kohe koduteenuse eest maksmisest.
Seni pole me koduteenuse puhul vaadanud, kas eakal on ka lapsed, kes teda toetada saaksid. Nüüd, kui teenusele hinna kehtestame ja inimene ei suuda seda täies ulatuses maksta, siis kindlasti pöördume ka laste poole. Seaduse järgi on ju lastel ülalpidamiskohustus ja kui neil on võimalik, peaksid nad vanemaid toetama.
Teenuse maksumus oleneb sellest, kui sageli seda osutada.
Naaber: Kõige rohkem on neid inimesi, kes kasutavad teenust kaks korda nädalas – see teeks kokku 48 eurot kuus. Samas on meil on ka paar klienti, kes kasutab teenust iga päev ja kolm korda päevas – see teeks kokku 360 eurot kuus. Kui võrrelda aga sellega, kui palju tuleb maksta hooldekodukoha eest, siis polegi seda nii palju.
Kuna rahvas maakonnas vananeb ja koduteenuse kliente tuleb ilmselt veelgi juurde, on see vallaeelarvele pidev koormus. Kui sageli on kavas hakata omaosaluse suurust üle vaatama ja korrigeerima?
Niits: Seda näitab aeg. Kuna muudatus on praegusega võrreldes suur, siis ehk näitab esimene aasta, kui palju praegustest klientidest alles jääb. Muidugi vaatavad sotsiaaltööspetsialistid ja koduhooldajad, et inimesed ei loobuks teenusest üksnes tasu pärast. Hätta ei tohi jääda keegi.
Usun, et leidub ka neid, kes pole koduteenusest varem kuulnud. Neil soovitame võtta julgesti ühendust piirkonna sotsiaaltööspetsialistiga.