“2018. aasta suvel tutvustati Merikotka tn 1 elamuskeskuse tööprojekti ja kohalikus ajakirjanduses anti teada, et lisaks elamuskeskusele ning kauplusele müra ja muid ebameeldivaid probleeme ei tule,” kirjutab Kotkapoja 12 elanik Tiiu Kupp.
WOW keskuse müra paneb naabrite närvid proovile
Kõik, kes pole veel juhtumisi WOW keskust külastanud, siis palun sisenege hoonesse Kotkapoja tänavalt ja te kuulete oma kõrvaga, kui tugev on ventilatsioonimüra. Eriti peale kella 22 õhtul ja öö läbi.
Kui sisenete Merikotka tänava poolt, siis ventilatsioonimüra puudub. Kuidas see võimalik on? Aga on.
Ilmselt kasutavad seda sissekäiku elamuskeskuse kasutajad, kontrollid ja VIP-id. Häirivat ventilatsioonimüra pole kuulda ka Ferrumi, Rae, Auriga ja Maxima kaupluste juures.
Käisin müraprobleemist teavitamas eelmise aasta lõpus WOW keskuses, sellele reageeriti ja mõned päevad tugev müra puudus.
Keegi on kuskil eksinud
Peab tõdema, et covid-pandeemia keeluajal, kui fitnessklubi oli suletud, puudus ventilatsioonimüra sootuks. WOW Selver töötas, aga ülearust ventilatsioonimüra kuulda ei olnud.
Uuesti teavitasin müraprobleemist keskuse arendajat e-kirjaga 9. juunil, kuid vastust pole seni saanud.
Vallavalitsuse spetsialistiga kirjavahetus toimis.
Tegelikult on kõikidel vaja oma tööd teha südametunnistuse järgi sõltumatult, eetiliselt ja seadusi järgides isegi siis, kui seaduste paragrahve saab tõlgendada nii ja/või teisiti. Elanike kasuks ikka.
Tuulte Roosis on keegi kuskil eksinud ja paraku elamurajooni elanike kahjuks.
Ehitise kasutusloa andmise ajal puudus ventilatsioonisüsteemil täiskoormus ja seetõttu palusimegi kogenud ehitusinseneri abi selgitamaks arendaja, omanikujärelevalve ning vallavalitsuse õigusi ja kohustusi Ehitusseadustiku ja määruste baasil või tõlgendamisel. Tundub, et nii arendaja, omanikujärelevalve kui ka vallavalitsuse kogenud ehitusspetsialistid on läinud kergema vastupanu teed. Kas meelega või kogemata?
Korteriühistu Kotkapoja 12 juhatuse pöördumisele müra osas vastas abivallavanem Jüri Linde ja andis oma pikas kirjas olulist infot, et Ehitusseadustiku § 19 lõike 1 järgi on “omaniku kohustused” arendaja/omaniku probleem.
See selleks, aga kus olid kohaliku omavalitsuse kogenud ehitusspetsialistid, kelle töökohustuseks on ametialaselt vast ka eelprojektide/tööprojektidega hoolega tutvumine, teadvustamine, kontrollimine. Ja kui vaja, nõuda ka ekspertiisi.
Kummitavad küsimused
Kahjuks on see teema tekitanud küsimusi, mis peaksid kummitama jääma nii arendajal, omanikujärelevalvel kui ka KOV ametnikel.
Eriti aga kogenud ehitusametnikel, kes peaksid eelkõige hoolima kodanikest ja kontrollima eelprojektide nõudeid ning võimalusi. Mitte end õigustama.
1. Kas nimetatud ehitusprojektil polnud algusest peale ventilatsiooniprojekti? Kus olid järelevalve silmad?
2. Kuidas oli võimalik ehitada ventilatsiooniavad Kotkapoja elamute poole enne, kui valmis ventilatsiooniprojekt? Järelevalve? Eelnev tööprojekt?
3. Miks pole arvestatud loodusliku omapäraga?
4. Kuidas oli võimalik 2018. aastal asjaosalistel anda intervjuud, et müra ei ole ega pole kartagi?
Kui KOVi ehitusametnikud poleks liiga kergekäeliselt süvenenud tutvustatavasse tööprojekti, siis poleks ka lahkarvamuste müra inimeste vahel.
Teadmiseks arendajale, et Tuulte Roosi elamukvartali esimene maja valmis 1979. aastal ja kõigil on ka pakettaknad, et müra veidigi summutada.
Kahjuks on WOW keskuse ventilatsioonimüra jätkuvalt 24/7. Terviseametist lubati, et mürauuring tehakse lähiajal.