R, 3.02.2023

MAAILM ⟩ Ahvirõuged: kas uus oht maailmale?

Urmas Kiil
Ahvirõuged: kas uus oht maailmale?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
VALDAVALT MEHED: Ahvirõugete vaktsineerimise järjekord Chicagos. Paljud LGBT-inimesed pelgavad, et nende rühmitusi hakatakse taas häbimärgistama ja et ahvirõugetest tehakse avalikkuse ees uus nn geide tõbi.
VALDAVALT MEHED: Ahvirõugete vaktsineerimise järjekord Chicagos. Paljud LGBT-inimesed pelgavad, et nende rühmitusi hakatakse taas häbimärgistama ja et ahvirõugetest tehakse avalikkuse ees uus nn geide tõbi. Foto: yahoo.com

Maailma ajakirjanduse andmeil võimaldavad Portugalis ja Suurbritannias läbiviidud uuringud saada rohkesti uusi andmeid ahvirõugeid tekitava viiruse kohta. Mis on siis teadlastel seni õnnestunud teada saada?

Juuli viimastel päevadel kuulutas Rahvusvahelise Terviseorganisatsiooni (WHO) peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus ahvirõugete plahvatusliku leviku rahvusvahelise tähtsusega rahvatervisealaseks hädaolukorraks (Public health emergency of international concern, lühend PHEIC). See tähendab, et haiguspuhang on oht kogu maailmale ja nõuab kiiremas korras riikidevaheliselt koordineeritud sekkumist ja koostööd.

WHO andmetel on ohtlikku viirust augusti alguse seisuga tuvastatud juba 82 riigis, registreeritud on ligi 25 000 haigestumist ja kuus surmajuhtumit. Suurem osa nakatunutest elab Euroopas ja Põhja-Ameerikas ning valdavalt on viirus seni levinud meeste seas.

Märksõnad
Tagasi üles