R, 24.03.2023

MAAILM ⟩ Igikeltsast tuleb üha enam päevavalgele zombiviirusi

Urmas Kiil
Igikeltsast tuleb üha enam päevavalgele zombiviirusi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
HOIATAB: Prantsuse viroloog Jean-Michel Claverie on elu jooksul avastanud hulgaliselt uusi ja veidraid viirusi. 2013. aastal leidis ta koos abikaasa Chantal Abergeliga Siberi igikeltsast 1,5 mikromeetri pikkuse hiidviiruse – pitoviiruse (Pithovirus sibericum). Tegemist on maailma suurima viirusega, mis on õnnestunud ellu äratada. Nüüd hoiatab teadlane, et nn zombiviirused võivad ka inimestele ohtlikud olla. Suur osa teadlasi tema seisukohta siiski ei jaga.
HOIATAB: Prantsuse viroloog Jean-Michel Claverie on elu jooksul avastanud hulgaliselt uusi ja veidraid viirusi. 2013. aastal leidis ta koos abikaasa Chantal Abergeliga Siberi igikeltsast 1,5 mikromeetri pikkuse hiidviiruse – pitoviiruse (Pithovirus sibericum). Tegemist on maailma suurima viirusega, mis on õnnestunud ellu äratada. Nüüd hoiatab teadlane, et nn zombiviirused võivad ka inimestele ohtlikud olla. Suur osa teadlasi tema seisukohta siiski ei jaga. Foto: Lesechos.fr

Ameerika ajaleht The Washington Post (WP) kirjutab, et kliima soojenemisest tingitud igikeltsa sulamine on endaga kaasa toonud iidsete viiruste ärkamise. WP nimetab neid küll hirmuäratavalt zombiviirusteks, ent lisab samas, et praegu pole paanikaks veel põhjust.

Iidsetest viirustest andis teada Euroopa teadlaste uurimisrühm, kes on viimastel aastatel avastanud 13 varem mittetuntud patogeeni, mis seni olid kümneid tuhandeid aastaid vangistatud Siberi avaruste külmunud pinnasesse. Teadlastel õnnestus need viirused laborites ellu äratada ja samas ka dešifreerida nende genoom.

2015. aastal tegevust alustanud uurimisrühma kuulusid prantsuse, vene ja saksa teadlased. Nad kinnitasid, et peagi saame iidsete viiruste kohta palju teada.

Märksõnad
Tagasi üles