SULEV ULP Kas rinnavähiga saab võidelda… ja võita?

Sulev Ulp
Copy
Mammograafiatreiler peatub Kuressaare haigla perearstikeskuse korpuse juures parklas Aia 25.
Mammograafiatreiler peatub Kuressaare haigla perearstikeskuse korpuse juures parklas Aia 25. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

"Mai on rahvusvaheline rinnavähi ennetuse kuu. Ehkki rinnavähi sõeluuringutel osalemise protsendi poolest paistavad Saare maakonna naised heas mõttes silma, on siiski veel pikk maa minna selleni, et kõik kutsutud uuringutel osaleksid," ütleb sihtasutuse TÜ Kliinikum radioloog Sulev Ulp.

Juba aastasadu on rinnavähk naisi kimbutanud ja põhjustanud seeläbi enneaegseid surmi. Varem oli rinnavähiga üsna võimatu võidelda, kuna rinnakaebuste tekkimisel oli haigus juba kaugemale arenenud – osal naistel õnnestus raviga elu mõnevõrra pikendada, kuid täielik tervistumine oli praktiliselt välistatud.

Lisaks teame me kõik, kui kallis on kaugelearenenud rinnavähi ravi ja kui koormav on see naistele. Kui sellele vaatamata tulemust ei ole – naine sureb –, teeb see ikka meele mõruks küll.

Tänapäeval on rinnavähi olukord totaalselt erinev. 2022. aastal möödus 45 aastat esimese rinnavähi mammograafilise sõeluuringu käivitamisest maailmas. Professor Lazlo Tabar (79) Faluni haiglast alustas 7. juulil 1977. a Rootsis kahes maakonnas sõeluuringuprogrammi, mille lõppemisel läbiviidud analüüs näitas, et aktiivses grupis (naised, kes osalesid sõeluuringul) ilmnes statistiliselt oluline 30% rinnavähki suremuse langus.

Üle-eestilist rinnavähi sõeluuringut alustati 2002. aastal, initsiaatoriks oli tollane vähiliidu president, professor Väino Rätsep.

Väga head ravitulemused

Milles seisneb sõeluuringu edu? Sõeluuring on populatsiooniuuring, kus uuringule kutsutakse regulaarselt (kaheaastase intervalliga) kõik sihtrühma naised sünniaastate kaupa (tänavu Eestis 50–74-aastased naised). Enamikul neist pole mingeid rinnakaebusi, aga – varane rinnavähk, mis on hästi ravitav, ei anna mingeid rinnakaebusi ja seda pole katsudes tunda. Seetõttu ei pöördu naised ka õigeaegselt arstile. Samas on vähikahtlased muutused mammograafias avastatavad mitmeid aastaid enne rinnakaebuste tekkimist.

Tänapäeval sõeluuringul avastatud rinnavähkidest on 80% varased ja nende naiste ravitulemused on väga head: viie aasta elulemus on praktiliselt 100%! Seega – võimalik on täielik tervistumine!

Selleks, et sõeluuring oleks edukas, peavad naised seal osalema! Esimestel aastatel oli naiste osalus vaid 37 protsenti... See oli mõistetav, kuna naised ei teadnud, mida see uuring endast kujutab. Aasta-aastalt on naiste teadlikkus pidevalt kasvanud ja viimastel aastatel on osalus tõusnud kuni 65 protsendini. Soovitatav osalus peaks siiski olema 75 protsenti!

Sõeluuringul osalemist saab parandada, tuues uuringu naistele koju kätte. Siin mängivad põhirolli mobiilsed üksused – mammograafiabussid. Kõikides maakondades, mida need külastavad, oli juba viis aastat tagasi osalus üle 60% ja eelmisel aastal mitmes maakonnas ka üle 70%. Kõik mammograafiabussid on varustatud kõige moodsama aparatuuriga.

Naised, tulge uuringule!

Mammograafiabusside töögraafikud on leitavad tervisekassa kodulehel ja naistele saadetakse lisaks ka kutsed.

Uuringule tuleks registreeruda telefoni teel. Uuringule võivad lisaks sõeluuringu sihtgrupi naistele pöörduda ka naised, kellel on saatekiri mammograafilisele uuringule või kes maksavad ise uuringu eest.

Praegu töötab Eestis kolm mobiilset üksust – vähiliidu mammograafiabuss, mida opereerib Viljandi haigla, TÜ kliinikumi mammograafiabuss ja OÜ Mammograaf rinnakliiniku treiler.

Igal aastal tehakse bussides rinnauuring 6000–8000 naisele. 20 aastaga on Eestis sõeluuringul avastatud rinnavähk 2360 naisel (ehk 4,3 naisel 1000 kohta), neist 80% on

varased vähid (rinnakaebusteta). Need naised on valdavalt kõik terveks ravitud.

Tänavu oodatakse sõeluuringule paarislõpulise sünniaastaga naisi (sündinud

1950,1954,1956,1958,1960,1962,1964,1966,1968,1970,1972,1974). Uuringul saavad tasuta osaleda ka sihtrühma ravikindlustuseta naised. Naised võivad ise vabalt valida uuringukoha – statsionaarne kabinet või mammograafiabuss. Kõigile sihtrühma naistele on uuring tasuta!

Lõpetuseks vastus pealkirjas püstitatud küsimusele – jah, tänapäeval on naistel võimalus rinnavähiga edukalt võidelda ja võita. Tuleb vaid regulaarselt sõeluuringul osaleda.

Tagasi üles