"Väärikate ülikooli loengutel käsitletakse silmaringi laiendavaid teemasid, osa võtma on oodatud kõik avatud mõttemaailma huvilised vanuses 50+. Heameel on tõdeda, et aastate eest alanud õppimise laine selles vanuses inimeste hulgas ei näita vähenemise märke," kirjutab Tartu ülikooli väärikate ülikooli Kuressaare programmi juht Maie Meius.
Väärikate ülikool annab osalejatele uut elurõõmu, teadmishimu ja kuuluvustunnet
Väärikate ülikooli kutsusid ellu TÜ Pärnu kolledži tolleaegne direktor Henn Vallimäe ja Mari Suurväli 2010.aastal ning see oli selle formaadi esimene pääsuke vabariigis. Üsna pea järgnesid väärikate ülikooli loenguprogrammid Tartus ja Tallinnas.
Neljandana alustas TÜ väärikate ülikool Kuressaares 2011.aasta sügisel, avaloengu pidas saarlane TÜ professor Tõnu Kollo teemal "Saaremaa kirjarahvast ja nende raamatutest". Loenguprogrammi korraldas Ülikoolide Keskus Saaremaal, aastast 2015 jätkab tegevuse korraldamist Oesel Studium MTÜ.
2016. aastast alates on Kuressaares lisaks väärikate ülikooli loenguprogrammile Ö-ülikool. See käivitati õpihimuliste nooremate inimeste ettepanekul, kes samuti soovisid kuulata huvitavaid teemasid ja kohtuda huvitavate lektoritega.
Loengud oktoobrist aprillini
Loenguprogrammi formaat Saaremaal on selle algusest peale üks ja sama. Õppeaastas on 12 loengut, mis toimuvad oktoobrist aprillini loengukava alusel. Õppeaasta lõpeb aprillis piduliku aktusega ja tõendite jagamisega.
Olen öelnud, et väärikate ülikool algab sügisel siis, kui kartulid võetud ja lõpeb kevadel, kui põllutöödega saab alustada. Vahemärkuseks: tundub, et aias ja põllul tegutsemine on tõusev trend ja selle arvestamine vägagi tähtis. Loenguprogrammi registreerimine algab enne uut õppeaastat ja lõpeb septembris. Väärikate ülikooli loengud Kuressaares toimuvad kell 16-17.30, Ö-ülikoolis kell 18.30-20. Nii et nagu päris kooliski: kõik osavõtjad on nimekirjas, igast loengust osavõtt kinnitatakse loengule tulles allkirjaga. Kes kevadeks kuulab 12-st loengust vähemalt üheksat, saab Tartu Ülikooli tõendi.
Kui kellelegi pakub huvi üksik teema, kuid tervet programmi ta kuulata ei soovi, siis on võimalik üksikuid loengute kuulajaks regada Ö-ülikooli loenguajale (edaspidi on mu tekstis väärikate ülikool all mõeldud ka Õ-ülikooli).
Tänase seisuga tegutseb Tartu ülikooli väärikate ülikool 17 piirkonnas: Tartus, Tallinnas (eesti- ja venekeelne programm), Pärnus, Viljandis, Narvas ( programm vene keeles), Valgas, Türil, Keilas, Põlvas, Elvas, Võrus, Põltsamaal , Viimsis, Sauel, Raplas , Tapal ja Kuressaares. Kõik programmijuhid koostavad oma äranägemisel ja võimalustel loenguprogrammid. Muidugi teeme omavahel koostööd ja jagame lahkelt infot, soovitusi ning arvamusi toimunud loengute kohta. Niisiis toimub eestis 18 erinevat omanäolist (oma programmijuhi näolist) programmi, millega võib tutvuda Tartu Ülikooli kodulehel.
2024 – eriline aasta
Möödunud aasta oli väärikate ülikooli võtmes vabariigis eriline. 21.aprillil tähistasime TÜ väärikate ülikooli 15. aastapäeva konverentsiga "Väärikad on väärtus, haridus on vabadus", mis toimus Tartu ülikooli aulas. Ka Saaremaa 19-liikmeline delegatsioon võttis sellest osa. Ilm oli tuisune, kuid Tartu-reis võibolla ka seetõttu meeldejääv.
Tähtpäeva puhul koostati Pärnu väärikate ülikooli projektijuhi Mari Suurvälja initsiatiivil trükis "15 aastat väärikate ülikooli". Selles on pikem artikkel ka käesoleva kirjutise autori sulest "Tartu Ülikooli Saaremaa väärikate ülikooli lugu" ning sellele on lisatud rohkelt fotosid meie tegevuse kohta. Trükist on võimalik soetada ka neil õppuritel, kes varasematel aastatel võtsid väärikate ülikooli tegevusest osa, kuid nüüd jäänud eemale. Võtkem kontakti!
Aastavahetuse paiku on ikka kombeks võtta lõppeva või lõppenud aasta sündmused kokku ja pisut ennustada ka seda, mis tulla ja toimuda võib. Teen seda põgusalt minagi, illustreerides emotsioone ka arvudega.
Meie loenguprogrammidest osavõtt on vabatahtlik. 2024. aasta kevadel oli väärikate ülikooli õppijate arv 222 , Ö-ülikooli nimestikus oli 42 õppurit, TÜ tõendi sai 180 õppurit. Kõikidest loengutest võttis osa 75 õppurit, kusjuures nii kõrge osalus oli tänu toimunud videoülekannetele. Loengute IT-tugi töötab praegu selle nimel, et ka 2024/25 loengud oleksid jälgitavad ekraani vahendusel, niiotseülekannetena kui ka järelvaadatavad. Mõnda teemat ongi kasulik kuulata-vaadata mitu korda ja selline formaat annab lisavõimaluse. Olen tähele pannud, et meie loengutel ka konspekteeritakse usinalt.
2024/25 õppeaasta sügissemestril võttis väärikate ülikooli loengutest osa 234 õppurit. Neist esmakursuslasi oli 31, mehi 16. Ö-ülikooli loengute nimestikus on 38 nime. Loengud toimusid kevadel Saaremaa Gümnaasiumis, sel õppeaastal andis meile ulualuse Kuressaare Hariduse Kool.
2024.aastal esinesid meie nõudliku auditooriumi ees Astrid Kannel, Õnne Pajur, Kalle Küttis, Margus Lindmäe, Edward Laane, Tiit Maran, Riina Õun, Tuul Sepp, Sirli Tallo, Kaarel Zilmer, Sirje ja Georg Aher ja Signe Sarah Arro. Iga lektor ja loeng erinev, üheskoos kujundasid toreda loengumosaiigi. Tagasisidena kirjutas Astrid Kannel: Edu teie elurõõmsale kambale ja kohtume suvel!
Nüüd siis sellest, mis meil ees. 2024/2025 kevadsemestri loengukavas on seitse loengut, lektoritena astuvad kuulajaskonna ette maastikuarhitekt Ingrid Sembach-Hõbemägi, julgeolekuekspert Rainer Saks, rakendusekspert Pärtel Preinvalts, ajakirjanik ja suhtekorraldaja Epp Alatalu, justiitsministeeriumi nõunik Anu Leps, TTÜ emeriitprofessor Margus Lopp, isiksusepsühholoog Aleksander Pulver ja loodusteadlane Ruth Shimmo. Poolaasta huvi- ja teatrireiside plaanid on tehtud ja juba ka komplekteeritud.
Juba on loomisel 2025/26 õppeaasta loenguprogramm ja kava „traageldatud“. See ei tule eelmistest põrmugi vähem huvitav. Hoian põnevust ja esialgu sellest pikemalt ei kirjuta.
Miks on väärikate ülikool populaarne?
Aastate eest alanud õppimise laine 50+ inimeste hulgas ei näita vähenemise märke. Pöördusin oma õppurite poole küsimusega: miks on väärikate ülikool nii populaarne? Aastast 2011 ehk algusest peale programmist osa võtnud Anne-Mari Masing arvas, et lektorid on huvitavad ja vanemaealised ei saa nendega kusagil mujal kohtuda kui meie loengutel. "Aga jagada keskkonda paljude seni vaid TV ekraanil tuntud tarkade inimestega on meeldiv. Oluline, et meil on mõnus peaaegu tuttavate seltskond, kellega ka peale loenguid on hea suhelda. Väljasõidud on nii korraldatud, nii et kõik on turvaline ja kohad haaratakse lennult sõltumata marsruudist," lisas Anne-Mari.
Anne Pildre, väärikate ülikoolis "teise aasta" tudeng kirjutab: "Olin eakamatelt kolleegidelt kuulnud, et väärikates osalemine annab võimaluse kohtuda huvitavate oma ala hästi tundvate inimestega. Nii see ka on olnud.
Kõik esinejad on olnud suurepärased inimesed - säravad, laialdaste teadmistega, loogilise mõtlemisega, huumorimeelega, siirad, innustavad, kutsuvad kaasa mõtlema, ikka uusi ja uusi teadmisi pakkuvad ja maailma asjade üle arutlevad targad inimesed. Uskumatu elamuse on jätnud lektorid Urmas Paet, Marina Kaljurand, Katri Raik, Astrid Kannel, Kaarel Zilmer, Sirje ja Georg Aher. Nende vestlusoskus, loomulik sarm ja teadmiste põhjalikkus tekitavad vajaduse räägitust-kuuldust kodus edasi mõtlema ja täiendavat infot otsima. Samuti olen esinejate soovitusel lugenud raamatuid, mille olemasolust varem ei teadnudki.
Loomulikult on loengute külastamisel suureks boonuseks võimalus kohtuda vanade tuttavatega, paljude endiste kolleegidega ja soetada uusi tutvusi.
Puhas rõõm on ühised väljasõidud ja teatrireisid. Augustikuine Ida-Virumaa reis toimus suurepärase giidi, Orissaare noormehe Märt Männikuga. Samuti on mulle eredalt meelde jäänud Vanemuise suvelavastus "Kuninga käsk" Toomemäel. Mõistan, et minu ümber on rõõmsameelsed, uudishimulikud ja teadmisaltid erinevas vanuses inimesed, kes kunagi ei kurda ega virise. Väärikate Ülikoolis osalemine on andnud uut elurõõmu, teadmishimu ja kuuluvustunnet. Oscar Wild on öelnud: "Inimene õpib kuni elab." Nii et, elame veel!"
1.aasta õppur Margit Lindau jättis sellise tagasiside: "Loengud on olnud huvitavad, kuid eriti meeldivad mulle lektorid, kes suudavad kuulajaskonda kaasata. Meelde tuleb Sirje ja Georg Aher, Signe Sarah Arro. Liiklusohutuse ekspert Tallo loeng oli samuti nauditav. Väärikate neljapäevad kosutavad hinge, rõõm on kohtuda tuttavatega ja välja tulla argipäevasest rutiinist."
Lõpetuseks . Ajuteadlane Jaan Aru on öelnud: kõik kellega me eluteel kohtume, mõjutavad meid. Vähemal või rohkemal viisil. Tänan teid, head kaasteelised väärikate ülikoolist, heatahtlik avalikkus!