:format(webp)/nginx/o/2025/05/12/16838957t1hf207.jpg)
Saaremaal toimub 19.–24. maini esmakordselt rahvusvaheline RUA tänavakunstifestival, mis toob saarele maailmatasemel kunstnikud üheksast eri riigist. Festivali käigus sünnivad seinamaalingud kaheteistkümnele hoonele üle kogu Saaremaa – Lümandast Orissaareni.
Et kunst jõuaks võimalikult paljude inimesteni, valiti maalimiseks hooned, mis on kogukonnaelus tähtsal kohal: koolid, noortekeskused, kortermajad, teenuskeskus ja loomade varjupaik. Visuaalselt on kunstnike stiilid väga eriilmelised, kuid kõiki töid ühendab mõni tuntav või peidetud seos Saaremaaga.
„Usun, et tänavakunstifestival pakub Saaremaa kogukondadele tõeliselt ainulaadse kogemuse. Kunstnikud toovad värvi ja elu meie küladesse ning alevikesse ning loodetavasti jääb sündmuse positiivne mõju meid saatma veel pikalt,“ ütles tänavakunstifestivali Saaremaale kutsunud vallakunstnik Reta Lall.
RUA tänavakunstifestival tähistab 2025. aastal 8. sünnipäeva! Rändfestivali eesmärk on tutvustada Eestimaa väikepaikades tänavakunsti ja tuua püsivat visuaalkunsti kohalikku avalikku ruumi.
Vaata, milliste hoonete seintele ilmuvad fantaasiarikkad maalingud:
• Kärla kortermaja seinale maalib Portugali kunstikorüfee Francisco Fonseca fantaasiarikka pildi, kus leiab Saaremaa tuntumaid hooneid. Et Franciscol on miljoniline järgijaskond Instagramis, tõotab tema osalusele Saaremaal kaasa elada hulganisti silmapaare.
• Kaali kooli seinale loob briti kunstnik Ed Hicks võimsa teose Kaali kraatrist, tuues esile selle müstilisust ja näidates seda omamoodi kosmilise portaalina. Hicksi impressionistliku maalitehnika keskmes on üleelusuurused loodusnähtused ja kõikvõimsad looduse emotsioonid.
• Kuressaare loomade varjupaik saab rõõmsa ja värviküllase hiigelteose Soome illustraatorilt ning animatsiooni-, koomiksi- ja tänavakunstnikult Maria Björklundilt, kelle stiili iseloomustavad erksavärvilised ja lõbusad karakterid.
• Orissaare kortermaja seinale ilmub rahvapärimusest ja kujutlusvõimest kantud pilt noorest naisest, kes on linnuse müüril valvamas meie maad ja saarlasi. Maalingu autor Riivo Kruuk on Eestist pärit kunstnik, kes on kogu elu veetnud Põhja-Ameerikas. Tema soov maalida oma esimene seinamaal ka Eestisse täitubki tänavakunstifestivalil Saaremaal.
• Valjala noortekeskuse teise korruse ruumi seina asub Leedu kunstnik ja illustraator Pijus Čeikauskas, keda tuntakse Pidžinina, tegema maalingut, millel kujutab inimese viit meelt. Pidžinile on iseloomulik ainulaadne koomiksistiil, samuti sarkasm, iroonia, karmid jooned ja erksad värvid.
• Mändjala bussipeatuses hakkab randa minejaid tervitama Hanna Davydova suviselt helge pilt. Hanna on Ukraina maalikunstnik ja illustraator, kes elab Tartus. Ta on illustreerinud lasteraamatuid ning osalenud mitmel näitusel, praegu õpib kunstiteraapiat. Saaremaal loob Hanna oma esimese seinamaali.
• Valjala teenuskeskuses sünnib Eesti ja Ukraina noorte tänavakunstilaagri tulemusel kahe seina suurune teos Soome kunstniku Kirsi-Maria Raunio juhendamisel. Kirsi-Maria helget ja mängulist loodust kujutavat loomingut võibki ennekõike kohata majaseintel. Kirsi-Maria loomingus on oluline rõhk koostööl, sest paljud tema teosed on loodud üheskoos kas mitme teise kunstnikuga või hoopis töötubades.
• Lümandas teeb seinamaalingu lennukast rahvarõivastes näitsikust Prantsusmaa tänavakunstnik Williann, kelle loomingust peegelduvad Põhja-Ameerika 20ndate must-valgete multifilmide ja 50ndate pin-up tegelaste mõjud. Willianni dünaamiliste kompositsioonide keskmes ongi tihtipeale naissoost karakterid, aga ka loomad.
• Pöide kooli seinale ilmuvad tarkust sümboliseerivad öökullid Eesti kunstniku Kadi Grassi käe läbi. Enamjaolt kujutab ta puid ja nägusid, millel tihti veidi süngem alatoon ning milleks saab inspiratsiooni oma unenägudest. Kadi tegeleb ka kontseptuaalse kunstiga, lavadekoratsioonide meisterdamise ja maastikumaalidega.
• Salme kooli kaunistab peagi Taani tänavakunstniku Jens Stentofti loodud suur portree õppivast lapsest. Portreemaal on Jensi üks lemmikteemasid. Tema käe all valmivad suuremõõtmelised seinamaalid uskumatu kiirusega.
• Randvere bussipeatusele annab uue näo Lääne-Virumaalt Kadrinast pärit tänavakunstnik Fophkin, kelle maaling on inspireeritud Kuressaare kunstniku Liia Peedu loomingust. Fophkini tööd varieeruvad wildstyle’st loodustemaatikani ning ta kasutab enamasti ainult aerosoolvärve.
• Orissaare spordihoone sissekäigu kõrval olevad paneelid katab värviküllase maaliga Mehhiko kunstnik Uneg, kelle stiili iseloomustab värviküllus ja detailirohkus ning segu Mehhiko folkloorist, loodusest ja kaasaegsetest elementidest. Unegi peetakse Mehhiko grafiti- ja linnakunstiliikumise üheks olulisemaks kunstnikuks, kelle tööd on leidnud rahvusvahelist tunnustamist.
Kuressaare kultuurikeskuses on kuni 23. maini avatud fotonäitus seinamaalingutest, mis valminud varasematel tänavakunstifestivalidel Eesti eri paigus.
Märksõnad
- Saaremaa
- Mändjala
- Randvere
- Kärla
- Orissaare
- Lümanda
- tänavakunst
- tänavakunstifestival
- rural urban art
- Salme kool
- Kaali kool
- Orissaare spordihoone
- Kadi Grass
- Liia Peedu
- Reta Lall
- tänavakunstifestival rua
- rua
- pöide kool
- Francisco Fonseca
- Ed Hicks
- Kuressaare loomade varjupaik
- Maria Björklund
- Riivo Kruuk
- Valjala noortekeskus
- Pijus Čeikauskas
- Pidžin
- Hanna Davydova
- Valjala teenuskeskus
- Kirsi-Maria Raunio
- Williann
- Jens Stentoft
- Fophkin
- Uneg