Saada vihje

Muhu muuseum päästab Koguva ja Linnuse küla tuulikud

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
ANDRUSE TUULIK: Eelmisel aastal uued tiivad ja võlli saanud Andruse tuulikut on kasutatud ka alkoholireklaamis. Foto: Sander Ilvest
ANDRUSE TUULIK: Eelmisel aastal uued tiivad ja võlli saanud Andruse tuulikut on kasutatud ka alkoholireklaamis. Foto: Sander Ilvest Foto: Saarte Hääl

Muhu muuseum on Leisi vallavalitsuse järel teine suurem tuulikuomanik Saare maakonnas. Muuseumile kuulub kolm kompleksset pukktuulikut: Tõnise ja Andruse talu ühine tuulik ning Tooma talu tuulik Koguvas, värske objektina ka Eemu tuulik Linnuse külas.

Koguva vabakülas olid tuulikud olemas juba Rootsi ajal. Nagu mujalgi maakonnas, oli ka siin tuulikute hiilgeaeg ja nende arv kõige suurem 20. sajandi alguses. Koguva küla kunagise 8 tuuliku kohta teab muuseumi teadur Eda Maripuu pajatada huvitavaid lugusid. Tänapäeval on külas ajaloolisi pukktuulikuid säilinud kolm, lisaks ehitas tuulikumeister Raimo Kolk mõned aastad tagasi Põlluvälja talu juurde ühe uue traditsioonilise pukktuuliku.

Tõnise ja Andruse talu tuulikud ning Välja talu tuulik paistsid kunagi juba mere peale kätte. 1917. aastal sisenes Väikesse väina Saksa sõjalaevastik. Seda tormasid uudistama küla lapsed, kes ronisid rahvariideseelikute välkudes Andruse tuulikusse. Saksa sõjalaevalt jälgiti maastikku ja nähti tuuliku juures midagi punast vilkumas. Vaevalt jõudis Andruse talu vanaperemees lapsed tuulikust välja aetud, kui sakslased andsid selle pihta tuld, misjärel tuulik koost lagunes. Hiljem ehitati tuulik uuesti üles ning see seisab tänaseni.

Mihkel Koppel, Tõnu Veldre

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Kommentaarid
Tagasi üles