P, 2.10.2022

Traktorist jättis Torgu võsa teepervele vedelema

Ain Lember
, Toimetaja
Traktorist jättis Torgu võsa teepervele vedelema
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Võsa.
Võsa. Foto: Maanus Masing/Saarte Hääl

Torgu osavalla teeäärseid võsast puhastanud traktorist jättis lõigatud oksad teedele vedelema, mistõttu need muutusid väikestele autodele läbimatuks.

“Eks ta piinlik lugu meil oli, tahaks loota, et rohkem selliseid asju ei tule,” ütles Saaremaa valla majandus- ja haldusosakonna juhataja Mikk Tuisk.

Tuisk selgitas, et teeäärte võsast puhastamine võeti ette maanteeameti 2017. aastal tehtud ettekirjutuse täitmiseks. Asjakohase tehnika puudusel telliti töö Eesti Teed AS-ilt.

Kuigi kokkulepe ei kohustanud Eesti Teed oksi minema vedama, ei ole jäätmete teele jätmine kuidagi õigustatud. “Meil oli Eesti Teedega kokkulepe, et nad jätavad oksad maha, aga selge on see, et kui sa jätad oksad maha, siis ei saa sa jätta neid tee peale,” rääkis Tuisk. Kuna töömees lõikas võsa kaugemalt ja korralikumalt, kui võis eeldada, kogunes oksi oodatust ka oluliselt rohkem.

Suur roll juhtunu juures on puudulikul suhtlusel. Nimelt läks võsalõikur katki, kuid töömees otsustas lahkuda, ilma et oleks kellelegi teada andnud, milline korralagedus temast maha jääb. Eesti Teed on hiljem Torgu osavallale põhjendanud, et neil puudub tehnika ja lisatööjõud, kes oksad kokku korjaks ja traktorikärusse viskaks.

Torgu teenuskeskuse juhi Marite Ringase sõnul käis ta elanike kaebuste peale ise mõnel pool oksi tee pealt ära tassimas. Kaunispel korraldasid kohalikud aga tee läbipääsetavaks muutmiseks okste korjamise ja täiendava lõikamise talgud. Hänga teel korjasid Kuressaare Linnamajanduse töötajad suuremad männioksad hunnikusse, kust neid nüüd jõudumööda minema viiakse.

Liiklust takistama jäetud okste teema leidis käsitlemist ka Torgu osavallakogus, kus osavallakogu liige Tiit Pruul tõi välja, et Iide–Lülle tee äärest on võsa maha võetud ainult osaliselt ja sedagi väga inetult, põlvekõrguselt. Lisaks jäeti lõigatud jämedad oksad kõikjal teedele vedelema, nii et teed muutusid väikestele autodele läbimatuks. Sama hullu pilti võis Pruuli sõnul näha ka mitmel teisel teel. Teadaolevalt sai ühe sõiduauto põhi teel vedelenud okste tõttu kannatada.

Tiit Pruuli sõnul pole teetöölised endistel aegadel nii lohakat tööd teinud. “Varem lõikasid oksi kohalikud mehed töövõtulepinguga  ja mingit probleemi polnud, sest ise-

oma inimesed ei saa sellist jama kokku keerata,” rääkis Pruul. Teda häirib ka asjaolu, et võsalõikuse käigus rüüstati sireleid ja õunapuid, mis liiklust kuidagi ei seganud. Tiit Pruul koostas osavallakogu poolt vallale märgukirja Torgu piirkonna teeäärsete võsalõikuste praagi kohta.

Märksõnad
Tagasi üles