Nüüdsest saavad ka õed abivahendi tõendi väljastada

Kadri Tiido
, abivahendikeskuse Invaru klienditeeninduse valdkonna juht
Copy
Ratastool.
Ratastool. Foto: pxhere.com

1. juulist on kõigil vastava koolituse läbinud õdedel võimalik aidata patsiente erinevate abivahendite saamisel, väljastades selleks tõendi, mis võimaldab soetada abivahendeid riikliku soodustuse alusel.

Kadri Tiido
Kadri Tiido Foto: Maanus Masing/Saarte Hääl

Kui seni said patsiendile abivahendi määramisel abiks olla vaid pere- ja eriarstid, siis alates juulist saavad ka õed patsiente nendes küsimustes aidata.

Arvestades, et meie abivahendikeskusi külastab igal kuul rohkem kui 10 000 inimest, mõjutab see muudatus päris paljusid abivajajaid ja nende lähedasi ning aitab neil loodetavasti edaspidi oma muresid kiiremini lahendada.

Edaspidi võivad õed väljastada riikliku soodustuse jaoks vajaliku abivahenditõendi nii käimisabivahendite, mähkmete, tualetitoolide, ratastooli istmepatjade kui ka lamatiste vältimiseks mõeldud abivahendite soetamiseks või üürimiseks. Samas jääb mõnede abivahendite väljastamise õigus endiselt vaid pere- ja eriarstidele. Samuti ei saa tõendit väljastada õde, kes ei ole läbinud sotsiaalkindlustusameti ja Eesti õdede liidu abivahendialast täiendkoolitust.

Selleks, et väljastatud tõend vastaks patsiendi tegelikele vajadustele ning tal ei tuleks hiljem uut tõendit hankida, tasub ka patsiendil endal või tema lähedastel varakult mõelda sellele, kas vaja läheb üht või mitut abivahendit. Selleks on mõistlik mõelda läbi patsiendi igapäevane elukorraldus ja liikumistrajektoorid ning arutada koos arsti või õega, kuidas võib tervislik seisund lähitulevikus areneda.

Selleks, et väljastatud tõend vastaks patsiendi tegelikele vajadustele ning tal ei tuleks hiljem uut tõendit hankida, tasub ka patsiendil endal või tema lähedastel varakult mõelda sellele, kas vaja läheb üht või mitut abivahendit.”

Abivahendi soetamiseks riiklikel soodustingimustel on vaja veenduda, et abivahendiga seotud kirjed on arsti või õe poolt tõendile võimalikult täpselt kirja pandud.

Kuigi õe või arsti väljastatud tõend aitab patsiendil kasutada riiklikku soodustust, ei tohiks unustada ka teisi olulisi dokumente, mida on soodustuse saamiseks tarvis. Abivahendikeskusesse pöördudes on abivajajal või tema lähedasel vaja kaasa võtta lisaks väljastatud tõendile või rehabilitatsiooniplaanile ka isikut tõendav dokument, isikliku abivahendi kaart, puuet või töövõime kaotust tõendav dokument (nt otsus, puudekaart, töövõimekaart vm) selle olemasolul ning 18–26-aastase õppiva noore puhul ka tema koolitõend. 

Julgustan pereliikmeid oma lähedastele kindlasti abiks olema ja neid toetama, olgu tegu arstivisiidi või külastusega abivahendikeskusesse.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles