ENNE JA NÜÜD: Holostovi kvartal Kuressaare südames

Vana foto on tehtud üle Lossi tänava asuva ärihoone teise korruse aknast 1930ndatel aastatel, täpselt samast kohast sama rakursi alt pildistas maja eile fotograaf Maanus Masing. Vasakul paiknevas hoones, praeguses prillipoes asus toona Tekla riideäri. Toonase Halliku raamatuäri hooneosa katust tõsteti 2000ndatel, seal asub praegu Saarte Hääle toimetus. Enne Teist maailmasõda paiknes Holostovi majas Saaremaa Teataja toimetus.

FOTO: Erakogu

Kuressaare kesklinna ärihoonete kvartal aadressiga Kohtu 1 on nime saanud kunagi Kuressaares tegutsenud kaupmeeste suguvõsa järgi. Neist viimane Roman Holostov (Holostoff) elas aastatel 1899–1970 ja on maetud Tallinna Liiva kalmistule. 

Holostovi kvartal 2019.

FOTO: Maanus Masing

Taasiseseisvunud Eesti aja hakul sai kinnisvara omanikuks õigusjärgne pärija Boris Holostoff (1926–2017). Peagi müüs ta kinnistu ettevõtja Vjatšeslav Leedo firmale Holostovi Kinnisvarahaldus.

Leele Välja kirjutas väljaandes “Jalutaja teejuht”, et kvartali kujunemine on otseselt seotud Keskväljaku tekkega uude linnasüdamikku. 18. sajandil paiknes kvartalis neli eraldiseisvat hoonet, millest üks on tänaseni säilinud algses mahus. Läbi 19. sajandi toimus ümber- ja juurdeehitusi, kvartalit tihendati pidevalt, kuni 20. sajandi alguses kujunes välja sisehooviga kinnise ehitusviisiga kaubakvartal. 1930. aastatel said kõik hooned endale moodsad suured vitriinaknad.

Kuressaare Linnaatlases (1999) märgitakse, et kui plaaniliselt on kvartali hoonestus terviklik, siis mahuliselt seda ehituse kohta öelda ei saa. Erineva kõrgusega majad on ehitatud ja kujundatud tulenevalt omanike võimalustest-vajadustest, mõtlemata sellele, kuidas need omavahel või naaberhoonetega sobivad. Vaatamata sellele on kogu kompleks arhitektuurilt ning mahult neutraalne.

Tagasi üles