Bellingshauseni sünnipäeva tähistanud jahtlaeva saadab õnn

Bellingshauseni laevameeskond sünnipäeva tähistamas.

FOTO: Erakogu

Eile oli Fabian Gottlieb von Bellingshauseni sünniaastapäev – kuulus Saaremaalt pärit meresõitja sündis nimelt 20. septembril 1778. aastal.

Kas ja kuidas tähistati seda jahtlaeval Bellingshausen, uuris Kadi raadio saade "Keskpäev" kapten Meelis Saarlaidilt. Tema sõnul tähistavad nad ilmselt Portugali linna Cascaisse jõudes ning sinna oli hetkel, mil Saarlaidi parasjagu usutleti, veel 62 miili purjetada. Saarlaidi sõnul oli parasjagu tuulevaikus ja meri peegelsile.

Senine aeg ongi meeskonnal möödunud suhteliselt rahulikel vetel. "Oleme saanud natuke raputamist, ebameeldivat lainet, värsket tuult, aga suuresti on saatnud meid õnn ja oleme suutnud rihtida oma ülesõite nii, et ilm oleks selline, et hing jääks sisse," tunnistas kapten.

Seltskond jahtlaeva pardal on alates stardihetkest omajagu muutunud. Meelis Saarlaidi sõnul on tema näinud laeval juba 50–60 inimest, kes on olnud vahetusmadrusteks, ja kõigiga on ta väga rahule jäänud. "Alati, kui kedagi kodu poole saadame, võetakse tükk südamest kaasa," märkis ta. "Meri ja meresõit ühendab inimesi kiiresti ja alati on kurb hetk, aga tulevad uued inimesed peale ja elu läheb edasi."

Pärast Lissaboni võetakse kurss Madeirale, sealt lõuna poole Kanaaridele ja Saarlaiu sõnul algabki siis suuremalt jaolt ookeanisõit. "Kallas kaob, nagu öeldakse," muheles Bellingshauseni kapten.

Pidulikumaks õhtusöögiks plaanib meeskond süüa kohalikku kalmaari ja kõrvale mekkida Põltsamaa vahuveini.

Tagasi üles