Kas USA kordab “surmavabariigi” vigu?

HOIATUS? Oma viimases raamatus “Surmavabariik: kuidas Rooma langes türanniasse” kirjeldab ajaloolane Edward J. Watts detailselt demokraatia hukku Rooma vabariigis.

FOTO: pinterest.com

Mõni aeg tagasi teatas Donald Trump, et USA ajalugu ulatub juurtega Vana-Rooma aega. Kui nii, siis võiks ka öelda, et Ameerika Ühendriikide tulevik ei paista just kõige roosilisem ja rõõmsam. Kõik ju teavad, milline saatus Vana-Roomat lõpuks tabas.

Tellijale Tellijale

Hiljutisel kohtumisel oma Itaalia kolleegi Sergio Mattarellaga ütles USA president Donald Trump, et Ameerika Ühendriikidel ja Itaalial on ühine ajalooline, kultuuriline ja poliitiline pärand. See pärinevat juba Vana-Rooma aegadest. 

Ameerika liidri mõnevõrra sensatsiooniline kuulutus USA ja Vana-Rooma sidemetest tekitas avalikkuses palju vaidlusi. Trumpi kriitikud meenutasid, et sõltumatu Ameerika tekkis XVIII sajandil, Rooma riik varises aga kokku juba V sajandil. Siiski leidus ka neid, kes asusid Valge Maja praeguse peremehe väiteid kiiresti kaitsma. Nad märkisid, et mitmed USA “asutajaisad” olid ajal, mil nad panid paika USA poliitilise süsteemi põhimõtted, Vana-Rooma vabariigist suisa vaimustatud.

Tagasi üles
Back