Saare maakonna aasta isa on Raido Liitmäe
"Supermees!" kiidavad muhulased aasta isa

RAIDO RULLSUUSKADEGA on kunagi sõitnud suusaäss Andrus Veerpalu, kelle autogramm kaunistab üht suuska.

FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Suurepärane isa, pühendunud abikaasa, tõeline rahvamees – muhulastel jagub Saare maakonna aasta isa Raido Liitmäe kohta üksnes kiidusõnu.

Raido Liitmäed pidas tiitli vääriliseks koguni kolm esitajat: Muhus tegutsev seltsing Keskomingu Pidajad, Hellamaa külakeskus ja Hellamaa raamatukogu. Keskomingu Pidajate kirjas on märgitud, et Liitmäed soovib maakonna aasta isana näha 24 inimest.

"Meie vallavanem on väga hea ja tubli isa, kolm tublit ja toredat spordipoissi üles kasvatanud," põhjendas Aili Nõu – üks keskomingu pidajaist. 

AILI NÕU sõnul on Raido Liitmäe läbi ja lõhki tore mees, hea huumorimeelega – tõeline rahvamees.

FOTO: Sander Ilvest

"Ma ei räägi niisama," kinnitas Aili Nõu, lisades, et Hellamaa külakeskuses kooskäiva seltsingu liikmed, kellest vanim on juba 97-aastane, teavad Raido Liitmäed juba poisikesest peale. "Ükskõik mis mure sul on – alati võid temaga rääkima minna ja tema peale lootma jääda," lausus Nõu. "Tõeline supermees!"

Tänavu esitati aasta isa konkursile 11 tublit isa. "Päris mitmel kandidaadil oli mitu esitajat," märkis naiskodukaitse Saaremaa ringkonna juht Mare Kirr. "Žürii valik oli siiski üsna üksmeelne, kuna Raido Liitmäe on – tsiteerides Keskomingu Pidajaid – "pühendunud abikaasa oma laste emale, autoriteet oma poegadele ja aktiivne osaleja ühiskondlikus elus," lausus Kirr. 

Mare Kirr meenutas, et kui ta küsis Hellamaa külakeskuse naistelt, kuidas nemad Raido Liitmäed iseloomustavad, vastasid nood: mitte kellelgi ei ole Raido, tema töö ega pere kohta mitte midagi halba öelda. "Muidu ei saaks ta ju olla kolm korda vallavanemaks tagasi valitud," vahendas Kirr muhulaste juttu.  

Aasta isa valiti salajasel hääletusel. Seekord kuulusid komisjoni Naiskodukaitse ringkonna esinaine Mare Kirr, ringkonna instruktor Piret Paomees, juhatuse liikmed Reena Ley, Piret Pruul, Ellen Kask. Samuti Aasta Emade esindajana Marit Tarkin, Valla esindajana Tiiu Aro ning Kadi Raadio ja Saarte Hääle peatoimetaja Gunnar Siiner.

Kolme poja – Rauno (25), Kardo (21) ja Jarko (11) – isa Raido Liitmäe sõnul tuli uudis, et just teda tiitli vääriliseks peeti, talle tõelise üllatusena. "Kui Mare Kirr mulle helistas, arvasin, et ta palub mind žüriisse," ütles Liitmäe. 

Kõik, kes soovivad värsket Saare maakonna aasta isa õnnitleda, on oodatud täna kell 16 Kuressaare kultuurikeskusesse. Kontserdiga astuvad publiku ette naiskoor Piret (dirigent Marika Mets), Kuressaare gümnaasiumi tütarlastekoor Vocaliisa (dirigendid Helle Rand ja Anita Kangur) ning solistidena Kuressaare muusikakoolist Marta Aus ja Anna Lee Schiff. Tantsuga astub üles laste segarühm Pisikesed Piiprellid (juhendaja Eena Mark).  

Naiskodukaitse Saaremaa ringkond koos Kadi raadio ja ajalehega Saarte Hääl korraldas aasta isa konkurssi juba 13-ndat korda. Konkursi algataja oli varalahkunud Rita Loel (29. detsember 1966 – 6. september 2012), naiskodukaitse esinaine ja Saarte Hääle ajakirjanik.

Rauno: paps on mu eeskuju 

Rauno Liitmäe

FOTO: Erakogu

"Isa Raido ehk paps on minu jaoks alati olnud tugev eeskuju ja mehelikkuse etalon, läbinisti sportlik ja samavõrd sihikindel," ütleb Raido Liitmäe vanim poeg Rauno. 

“Hea suhtlusoskuse, piiritu aususe ja muheda huumorimeelega papsis on peidus ka pisut teistsugune mees, kes on isana alati olnud korda nõudev ja range. Ärahellitamist ta ei salli, mille üle ma tagantjärele väga tänulik olen. 

Papsilt olen kaasa saanud töökuse, kindlameelsuse ja tugeva tahte midagi elus korda saata. Minu sporditee sai alguse just tänu papsi innustusele, toele ning esimestele tehnilistele näpunäidetele palliviskes, sest just see oli noorena minu nõrgim ala. Kindlasti olen isalt pärinud ka armastuse kodumaa ja iseäranis Muhumaa vastu. 

Tänulik olen ka selle üle, et 13 aastat tagasi ehitas ta suuresti oma kätega meie perele valmis maja Muhu saarel – maailma kõige armsama koha, mida saan uhkusega nimetada oma koduks. Ja mis seal salata, papsi naisevalikut pean ka kiitma – hoolivamat ja armastavamat ema on raske tahta! 

Palju õnne, paps!”

Tagasi üles