Gripilaine pole mandrilt veel Saaremaale jõudnud

TEE TEEB HEAD: Viiruste hooajal on taimeteed populaarne kaup, ütleb farmatseut Gedli Lest.

FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Kuigi Saaremaal levivad juba kuuldused esimestest gripijuhtudest, terviseamet ja arstid seda ei kinnita.

Terviseameti andmeil pole Saare maakonnas veel ühelgi inimesel grippi diagnoositud. Küll registreeriti maakonnas jaanuari teisel nädalal 28 ülemiste hingamisteede viirusnakkuste juhtu. "Tõsi, alles äsja diagnoositud gripijuhud ei pruugi olla meie andmebaasi veel jõudnud," ütles terviseameti kommunikatsiooninõunik Simmo Saar.

Kuressaare haigla erakorralise meditsiini osakonna juhataja Mihkel Laidna sõnul pole haiglas sel talvel veel ühelegi patsiendile gripidiagnoosi pandud.

"Mandri-Eesti on grippi täis, aga tavaliselt võtab see kaks-kolm nädalat, enne kui Saaremaale jõuab," ütles Laidna.

Laidna hinnangul on praegu juba hilja lasta end tänavu leviva gripi vastu vaktsineerida. "Vaktsineerida ju võib, aga kas see jõuab haiguspuhangu ajaks toimima hakata?" kahtles ta.

Mihkel Laidna andmeil said sügisel riigi kulul gripivaktsiini kõigi maakonnas asuvate hooldekodude eakad elanikud kui kõige ohustatum riskirühm. Tema sõnul peaksid gripi vastu kindlasti vaktsineeritud olema kõik krooniliselt haiged eakad – eriti kopsuhaiged. "Üks gripiviiruse tüsistusi on ju kopsupõletik," märkis dr Laidna.

Samuti on gripivastane kaitse vajalik immuunpuudulikkusega vähihaigetele, kes saavad keemiaravi. 

"Kust eakad inimesed viiruse saavad – enamasti poes käies, lastelt-lapselastelt ja sugulastelt, kes neil külas käivad, hooldajatelt," rääkis Laidna. "Niipea, kui gripihooaeg pihta hakkab, on tähtis, et inimesed mõistaksid, et kui neil on kõrge palavik, kurgu- ja lihasvalu, siis nad ei tohi minna oma eakaid sugulasi külastama ega viia neile haigeid lapselapsi külla."

Ka perearst Tiina Tarkin pole sel talvel veel ühelgi oma patsiendil grippi diagnoosinud. Perearsti sõnul neid, kes haigestunud ülemiste hingamisteede viirustesse, praegu aga jagub. "Õnneks pole neid siiski väga palju," lisas Tarkin.

Tarkini sõnul kipuvad inimesed gripiks nimetama või pidama ka tavalisi talviseid viirushaigusi. "Gripi sümptomid – külmavärinad, kõrge palavik, lihasvalu – on iseloomulikud ka teistele viirushaigustele," rääkis perearst. Ta lisas, et gripi saab inimesel tuvastada vaid spetsiaalse testi abil.

Kuressaares Rae keskuses tegutseva Euroapteegi farmatseut Gedli Lest tõdes, et talvised viirused sunnivad aina rohkem inimesi oma vaevustele apteegist leevendust otsima.

Populaarne kaup on nii paratsetamool kui ka seda sisaldavad kuumad joogid, ravimid köha, nohu ja kurguvalu vastu, ravimtaimeteed.

"Jooge palju vedelikku ja tehke auru," soovitas Lest neile, keda viirus kimbutab.

Immuunsust tõstavad tema sõnul hästi C-vitamiin ja tsink. Farmatseudi sõnul mõjub immuunsüsteemi turgutavalt see, kui päevakübara ekstrakti kahe nädala jooksul hommikuti oma tee sisse tilgutada.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles