Üliheale aasta algusele Saaremaa kinnisvaraturul järgneb langus

Saaremaa maakler Anli Alliksoon-Juursalu

FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Kui aasta algus on olnud n-ö intertsist siinsel kinnisvaraturul väga hea, siis koroonapandeemia pandud põnts tõotab aasta teise poolde vältimatut langust. 

Maa-ameti andmetel oli 2020. aasta esimeses kvartalis kinnisvaratehingute arv Eestis 5 protsenti suurem kui aasta tagasi. Esimese kolme kuu jooksul tehti Eestis 11 630 ostu-müügitehingut, sh kinnisasjad, korteriomandid ja hoonestusõigused. Ostu-müügitehingute koguväärtus oli 885 miljonit eurot, mis on eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes 6,5 protsenti väiksem.

Aasta algus oli hea ka Saare maakonna kinnisvaraturul. Maa-ameti värske statistika kohaselt tehti siin kolme esimese kuu jooksul 458 tehingut, mille koguväärtuseks 21 miljonit eurot. Läinud aastal samal ajal oli maa-ameti registri andmeil erinevaid tehinguid kokku 297 ning nende koguväärtuseks ligi 8 miljonit eurot.

„Kui varasemad aastad on aasta algus väga rahulik olnud, siis selle aasta algus oli väga tiheda graafikuga ja selle töö viljad sai purki panna märtsis-aprillis.“

ANLI ALLIKSOON-JUURSALU

Seejuures on selle aasta algul tehtud tehingutest 416 Saaremaa vallas ja 42 Muhus. 2019. aasta algul oli 276 tehingut Saaremaa vallas, 20 Muhus ja üks Ruhnus.

Saaremaal tegutsev Kinlux Vara maakleri Anli Alliksoon-Juursalu sõnul on kinnisvaramüügi eripäraks, et protsess ostuotsusest kuni notarisse minekuni võtab vahest kuid aega. „Seetõttu on mul siiamaani olnud alates eriolukorra algusest mitmeid tehinguid,“ rääkis ta. Oma 19 aasta töökogemuse jooksul ei ole tal enda sõnul olnud nii tihedat jaanuari ja veebruari.

„Kui varasemad aastad on aasta algus väga rahulik olnud, siis selle aasta algus oli väga tiheda graafikuga ja selle töö viljad sai purki panna märtsis-aprillis,“ rõõmustas Alliksoon-Juursalu. Notaris oli istumine muidugi sel ajal sätitud vastavalt eriolukorra reeglitele.

Seevastu objektide näitamine on alates eriolukorra kehtima hakkamisest ära jäänud ja see hakkab endast tunda andma mais-juunis, tõdes Saaremaal tegutsev maakler, tuues välja, et kinnisvarasektoris tuleb aasta teises pooles kindlasti langus. „Aasta algus läks n-ö inertsist,“ sõnas Anli Alliksoon-Juursalu.

Samas, kui võrrelda olukorda eelmise langusega, siis sealt pani maakler omale kõrva taha, et Saaremaa ja Muhumaa kinnisvaraturg käitub veidi erinevalt mandri Eesti turust. „Langus tuleb kindlasti, aga reeglid languse sees on teised, kui mandril.“

Värskest statistikast veel - kogu Eestis kokku tehti korteriomanditega tänavu esimeses kvartalis 6396 tehingut, sealhulgas eluruumidega 5709 tehingut. Saare maakonnas oli korteritehinguid tänavu kõnealusel perioodil 73, mullu 66.

Hoonestamata maa tehinguid oli samal ajal Saare maakonnas 371 ja hoonestatud maa tehinguid 86, lisaks üks hoonestusõiguse tehing. Läinud aastal samal ajal oli hoonestamata maaga tehinguid 217 ning hoonestatud maaga 72.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles