ÜLESKUTSE ⟩ Koguge meie käsitööpärandit – Saaremaa suurrätte

Saarte Hääl
Copy
Kangasteljed.
Kangasteljed. Foto: Ants Liigus / Pärnu Postimees

Kuressaare ametikooli lõpetanud kangakudujatest väljakasvanud seltsing Lõimik kutsub koguma meie käsitööpärandit – Saaremaal möödunud sajandil kantud suurrätte.  Kaunimad neist on kavas uuesti kududa, et traditsioon ei katkeks. Projekti osa on ka näitus.

Suur nelinurkne villane narmastega rätik sai saartel naiste rõivastuse lahutamatuks osaks juba 19. sajandi keskel. Suurrätt võeti kodust välja minnes ikka kaasa. Olenevalt ilmast kanti seda kas ümber pea või õlgadel, ilusa ilmaga kokkupandult käsivarrel. Enamasti olid suurrätid ruudulised, tumedamates toonides. Paikkondlikke mustreid ei ole teada.

Suurrätte kooti kodus kitsastel telgedel. Sellistel rättidel on keskel õmblus. 19.–20. sajandi vahetusel tulid laiemad teljed, Eesti Vabariigi algul kangakudumiskoolitused. Rätte kudusid mõisa- ja külakangrud. Neid telliti või osteti kingituseks tütrele, pruudile või ämmale.

Suurrätt oli mitmeotstarbeline rõivaese ja sellisena ta säilis. Paljudel meist on mälestusi sellest, kuidas vanaema suurrätt oli veel kaua toolikatteks, leivanõu soojendajaks, lapsele varjuks vihma või tuule eest. Rätist sai omamoodi turvalisuse ja kodu sümbol.

Kui sul on kodus suurrätt eelmisest sajandist, tuleta meelde ja pane kirja: kellele see kuulus, kes kudus, millal või kuidas rätt teie perre sattus. Eriti oodatud on suurräti kasutamisega seotud isiklikud mälestused. Kui vähegi võimalik, tuleks rätist (ka siis, kui see on kahjustada saanud) teha foto. See kõik on meie lähiajalugu ja sellisena tähtis.

Palun saada oma kirjeldused ja fotod 15. märtsiks kaie.keskula@ametikool.ee.  Kõigi saatjatega võtame ühendust ja hoiame teid projekti tegevustega kursis.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles