N, 8.12.2022

IT-meeste sihtasutus võtab Vilidu tammiku kaitse alla

Ain Lember
, Toimetaja
IT-meeste sihtasutus võtab Vilidu tammiku kaitse alla
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
JÜRI KALJUNDI on seotud kümmekonna erineva IT-firmaga, neist tuntumad MicroLink, personaliotsingu sait CV-online ja start-up-ideede kiirinkubaator Garage48. Praegu arendab ta planeerimis- ja eesmärgirakendust Weekdone.
JÜRI KALJUNDI on seotud kümmekonna erineva IT-firmaga, neist tuntumad MicroLink, personaliotsingu sait CV-online ja start-up-ideede kiirinkubaator Garage48. Praegu arendab ta planeerimis- ja eesmärgirakendust Weekdone. Foto: Liis Treimann

Annetuste toel tegutsev looduskaitseline sihtasutus Koosloodus ostis möödunud nädalal Vilidu külas vana tammiku. 

Viie hektari suurusel alal kasvab sadakond 100–120 aasta vanust tamme, vanu mände, haabasid ning palju vanu metsõunapuid.

Sihtasutuse eestvedaja Jüri Kaljundi ütles, et sihtasutus tahab Vilidu maatüki vääriselupaigana kaitse alla võtta ja teha sellest näidisala. “Tahame seal kõik taimeliigid, puuliigid ja putukad inventeerida ning vaadata, kuidas see kõik aja jooksul edasi areneb,” rääkis Kaljundi. Näidisala loomise kasuks kõneleb ka tammiku asukoht Kuivastu maantee ääres, mida on lihtne külastada. Võimalusel tahab sihtasutus Vilidus maad juurde osta, et ala laiendada.  

15 hektarit metsamaad

Kaks aastat tagasi IT- ja iduettevõtjate poolt loodud sihtasutuse Koosloodus eesmärgiks on osta annetuste toel kokku väärtuslikke metsamaid ja võtta need looduskaitse alla. Metsadesse istutatakse juurde noori puid ning paigaldatakse noortesse metsadesse pesakaste. 

Nüüdseks on sihtasutus annetustega ostnud Eestis 15 hektarit metsamaad ja teinud neist näidisalad. Talgu korras istutavad sihtasutuse liikmed laialehelisi puid nagu tamm, jalakas, künnapuu, saar, pärn ja vaher. Kaljundi selgitas, et Eestis raiutakse erinevaid puuliike, kuid istutatakse enamasti kolme kõige tulusamat – mändi, kuuske ja kaske. “Tahame metsaomanikele eeskuju anda, et ka nemad segametsa kasvataksid, sest seal on elurikkus kõige suurem.”

Süda on õige koha peal

Jüri Kaljundi on seotud kümmekonna erineva IT-firmaga, neist tuntumad MicroLink, personaliotsingu sait CV-online ja start-up-ideede kiirinkubaator Garage48. Praegu arendab ta planeerimis- ja eesmärgirakendust Weekdone. 

Aasta algul tulid metsandusse ka tarkvaraettevõtte Pipedrive kaasasutajad, kes lõid ettevõtte Metsik Loodus. Ettevõte investeerib metsadesse 100-aastase horisondiga ning lubadusega, et neid metsi maha ei raiuta. “Tunnen neid väga hästi, neil on süda õige koha peal,” ütles Kaljundi, kelle sõnul soovivad Pipedrive´i asutajad pakkuda alternatiivi lageraietega majandamisele. Idu- ja tehnoloogiafirmade kogukonda iseloomustab Kaljundi sõnul soov kodukohale või ühiskonnale midagi tagasi anda. “Olgu see loodus, haridus, tervishoid või lapsed, üritame kõiki neid valdkondi oma töö kõrvalt aidata.”

Märksõnad
Tagasi üles