N, 9.02.2023

Užupis – sõltumatu riik Leedus, Vilniuse kesklinnas

Loe ka riigi põhiseadust!
Urmas Kiil
Užupis – sõltumatu riik Leedus, Vilniuse kesklinnas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
ÜLETATE PIIRI: Silt Vilniuse kesklinnas teavitab, et ületate Užupise Vabariigi riigipiiri. Riigi sümboliks on auguga peopesa. Auk peopesal on nagu hoiatus, et Užupise elukorraldus pole sobiv kõigi jaoks.
ÜLETATE PIIRI: Silt Vilniuse kesklinnas teavitab, et ületate Užupise Vabariigi riigipiiri. Riigi sümboliks on auguga peopesa. Auk peopesal on nagu hoiatus, et Užupise elukorraldus pole sobiv kõigi jaoks. Foto: Lonelyplanet.com

Kuidas on üles ehitatud sõltumatu vabariik Vilniuse südames? Millal see tekkis ja kes on selle asutaja? Vastuseid otsisid ühes hiljutises telesaates Deutsche Welle ajakirjanikud.

Kõik algas aprillinaljaga, mille tagajärge ei võta tänaseni paljud eriti tõsiselt, kuid asjata. Juba veerand sajandit elab ja areneb Leedumaa pealinna keskosas täisverd, olgugi et tunnustamata vabariik oma valitsuse, põhiseaduse ja valuutaga.

“Leedu oli esimene nõukogude vabariik, kes 1990. aasta kevadel kuulutas end Nõukogude Liidust väljaastunuks. Poolteist aastat hiljem kuulutasime aga välja oma iseseisvuse,” räägib Saksa ajakirjanikele Užupise giid Vilija Dovydėnaitė.

Märksõnad
Tagasi üles