K, 5.10.2022

MAAILM ⟩ Piirimüürid kerkivad taas

Urmas Kiil
Piirimüürid kerkivad taas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
SELLE KAARDI koostas neli aastat tagasi Briti nädalakiri The Economist. Kaardil on punasega tähistatud riigipiirid maailmas, kus juba toona olid olemas või projekteeritud müürid ja tarad. Rohelisega on tähistatud alad, kus valitsused kavandasid tugevate piiritõkete rajamist.  2022. aastal on nii punast kui ka rohelist värvi kaardil kindlasti palju rohkem.
SELLE KAARDI koostas neli aastat tagasi Briti nädalakiri The Economist. Kaardil on punasega tähistatud riigipiirid maailmas, kus juba toona olid olemas või projekteeritud müürid ja tarad. Rohelisega on tähistatud alad, kus valitsused kavandasid tugevate piiritõkete rajamist. 2022. aastal on nii punast kui ka rohelist värvi kaardil kindlasti palju rohkem. Foto: Allikas: The Economist

Külma sõja sümboliks oli Berliini müür, mille rajamine algas 1961. aasta 13. augustil kommunistliku idabloki algatusel. Lääneriikides nimetati seda toona ajaloo vaat et kõige häbiväärsemaks rajatiseks.

21. sajandil oleme jõudnud arenguetappi, kus müüre on olude sunnil hakatud taas püstitama. Erinevus on vaid, et seekord on algatajateks valdavalt demokraatiad, mitte diktatuuririigid.

Mitmed mõttetargad on pärast mineviku põhjalikku uurimist jõudnud järeldusele, et ajalugu kipub sageli korduma: esimesel korral toimuvad sündmused tragöödia vormis, teisel korral vaadeldakse neid aga kui komöödiat ja farssi.

Märksõnad
Tagasi üles